اداره گذرنامه و کنیز حاج باقر …!

یه چند وقت پیش برای دخترم لپ لپ ( سُک سُک ) خریدم … وقتی اومدم خونه دیدم مهمون داریم … لپ لپ رو به دخترم دادم رفت توی اتاقش و با خوشحالی بازش کرد! جایزه توش یه روسری بود که سرش کرد اومد جلوی مهمونا! یکی بهش گفت: کنیز حاج باقر! یکی گفت: ننه چغندر! یکی گفت: خاله سوسکه ….خلاصه اینقدر مسخره اش کردن که همونجا روسری رو دراورد پرت کرد اونطرف!

دیروز قرار بود بریم برای گذرنامه عکسش رو بگیرم … توی لیست مدارک دیدم نوشته دختر چهار سال به بالا با حجاب کامل اسلامی! توی عکاسی هر کاری کردم روسری یا مقنعه سرش کنم نذاشت! میگه دوست ندارم شکل کنیز حاج باقر بشم! من نمیدونم چرا عکس گذرنامه دختر چهارساله باید حجاب کامل اسلامی داشته باشه اخه! البته دختر من پنج سالشه ولی واقعا اداره گذر نامه شورش رو در اورده دیگه! از دیروز توی این فکرم چار روز دیگه بخواد بره پیش دبستانی چجوری مقنعه سرش کنیم!

 یادمه چند ماه پیش هم دخترم عکس یه میمون رو نشون داد و بهم گفت غذای میمون چیه بابا جون؟ گفتم غذای میمون موزه! اینو گفتم بلا گفتم! از اون به بعد هر وقت به دخترم میگم بیا موز بخور میگه مگه من میمونم؟ موز غذای میموناست! امان از دست این بچه ها… ما بزرگترا توی صحبت کردنامون با اونا باید بیشتر دقت کنیم!

Advertisements
این نوشته در جامعه ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

30 پاسخ برای اداره گذرنامه و کنیز حاج باقر …!

 1. باروووون پاییزی :گفت

  خیلی خیلی قشنگ و دلنشین بودش.خدا وکیلی ادرس وبلاگ ر واز پیج یکی از دوستام تو یکی از فرووما ورداشتم بهت تبریک میگم .عالی بودش

 2. مشدی :گفت

  چند شب پیش برنامه تلوزیونی آمریکا وبلاگتو نشون میداد ای ناقلای جیره خور دشمن ……….. خلاصه آخرش شیرینیش یادت نره
  …………………………………………………….
  ای بابا …مرگ بر امریکای جنایتکار 🙂

 3. يه بنده خدا :گفت

  وقتي مطلبو خوندم نزديک بود تخم چشام بيفته رو فرش و آلوده شه (بس که تعجب کردم) آخه دختر 4 ساله و حجاب کامل اسلامي چه معني ميده آخه؟!!!
  ولي قبول دارم مسعود، خيلي وقتا ما آدم بزرگا حرفايي ميزنيم و کارايي ميکنيم که روي روح و روان و فکر بچه‌ها آنچنان خط پر رنگ و عميقي ميندازه که به اين راحتيا پاک نميشه و تا آخر عمر اثرش ميمونه، بهتره کمي مراقب رفتارمون باشيم.
  اما از ماها که بگذريم اين صدا و سيما اصلاً رعايت خيلي چيزا رو واسه بچه‌ها نميکنن (من واقعاً با اينکه خيلي از فيلمها و کارتوناي خارجي رو ميذارم پسرم ببينه) به پسرم اجازه ديدن بعضي برنامه‌هاي کودک تلويزيون رو اصلاً نميدم، چون معتقدم چيزي غير از بد‌آموزي براي بچه‌ها نداره! چون سر کردن روسري و مقعنه واسه دختر 4 ساله تو اين کشور (ظاهرسازي) مهمتر از ساختن فکر و روح اوناس.
  بخدا مسعود چيزايي ديدم و شنيدم از اين تيپ کارا که وقتي فکرشو ميکنم اونقد عصباني ميشم که چشام از عصبانيت قرمز ميشه (باور کن اهل خوردن چيز ميز نيستم) اينجا همينه جانِ برادر. تا ميتونن ميخوان ظاهرو اينجوري بسازن اما امان از کمي بنيادسازي فکري و اعتقادي.
  همين مسايل خيلي سادس که ما آدما رو اينجوري کرده. تو خونه يه جور رفتار و زندگي، تو مهموني يه جور، تو کوچه و خيابون يه جور، تو اداره يه جور، تو سفراي خارجي يه جور، … آدم خودشم ميمونه که خود واقعيش کدوم يکيه 😦

 4. يه بنده خدا :گفت

  مُگُما مَسود، اي ساعَتِتَه تنظيم کن ديگَه. برو تو تنظيما بعدش ساعتِتَه بزار UTC +3:30 البِتَه بازم يَگ سِعَت اختلاف دِرَه (بخاطر يه daylight saving) البِتَه مِشَه رو UTC +4:30‌ تنظيمِش کِرد(هر چند منطقي درست نيس) ولي او موقَ ساعت کامنتا و پستا رَ راحت مِشَه فهميد!
  خدايي يَگ وَخ نِگي: خُب، حالا فَميدي که ساعتش کِي بودَه که چي؟ 😦
  اي حَرفه بِزِنيا او موقَ فِک مُکُنُم چِقَد فضولُم مو، اصلاً چکا داشتُم به اي کارا که حالا ضايَه شُم جِلو ملت، وبلاگ مالِه خودِشَه هر جوريم دوس دِرَه تنظيمِش مُکُنَه ديگَه.
  از بچگي کنجکاو (حالا مگن فضول) بودما
  …………………………………………………..
  حالا بيبينم شايد تنيستم درستش كنم 🙂

 5. يه بنده خدا :گفت

  گفتي «مرگ بر آمريکاي جنايتکار» ياد اورکت آمريکايي افتادم! خيلي باحال بودن

 6. آریانا :گفت

  جب بیشرفها به بچه 4 ساله هم رحم نمی کنن.چند روز پیش شنیدم از برنامه های ایران که داشتن بحث می کردن که باید بچه را از زمان کودکی وادار به نماز خواندن کنی.بخدا اینا به نسل ما گند زدن نتیجه اش را هم می بینین دیگه .ریا ریا حال آدم بهم میخوره .خوب میکنی بنده خدا عزیز نذار این چرندیات را ببینه این حرفها و کردارهای اینا سمه سم.نذار بچه ات را مسموم کنن.انشاالله بزودی بتونی بیایی از ایران بیرون ولی خدایا پس کی این وضع درست میشه

 7. ش :گفت

  وای چقدر مهمون هاتون کار بدی کردند. این می مونه تو ذهن این دختر تا آخر.
  چاره اش اینه یه کم از دخترهای هم حدود سنی که حجاب دارند اطرافیان یا شما تعریف کنید که چقدر خوشگل شده با روسری، چه بهش می یاد، چقدر ناز شده، متین شده، …
  اونوقت خودش با ابرام و اصرار ازتون می خواد روسری سرش کنه یه کم بزرگتر که شد.
  اگر آدم حس کنه با روسری زشت می شه خیلی سخت می شه برای یه دختر کوچولو حجاب رو جا انداختن. چه برسه به تمسخر و چغندر و کنیز حاج باقر (این ربطی به قالیباف که نداره؟!!!) و تمسخرهای دیگه…
  البته نمی دونم می خواین حجاب رو براش تاکید کنید یا نه. اما اگر بخواین حجاب داشته باشه، باید خیلی زود اون اثرات منفی اون تحقیر و تمسخر رو از بین برد. باید برای اطرافیان هم روشن کنید که مراقب حرف زدنشون باشند جلوی بچه.
  تا بزرگ و عاقل شد دیگه خودش انتخاب کنه.

 8. آقا عکس دخترت رو همین طور گذاشتی سر در چشم می خوره ! ماشاالله
  اسفند دود کنید

 9. اینجوریش رو دیگه نشنیده بودم!

 10. خوب راست میگه بچه. بچه های این دوره و زمونه الکی هر چیزی رو قبول نمی کنن.

 11. samira :گفت

  واقعا که این رفتارهای سلیقه یی در ایران،آدمو گیج می‌کنه.مگه سن تکلیف ۹ سال نیست؟چرا باید یه دختر کوچولوی ۴-۵ ساله حجاب داشته باشه؟من در ایران زندگی‌ نمیکنم و هیچ چیز هم به اندازه دخترم منو پابند غربت نمیکنه. لاقل اون نکشه،آنچه بر ما رفت!

  زیبا مینویسید.شاد باشید

 12. اردلان. :گفت

  مسعود جان با درود و خسته نباشی,

  من فکر کردم از نوه ات داری صحبت میکنی ولی این یک فاجعه تلخ انسانی و اجتماعیست,

  مسعود جان و بنده خدا گرامی ماه گذشته در ایران در یک شیرخوارگاه که همه نوزاد هستند دستور دادند نوزادان پسر و دختر را جدا کنند زیرا شرعی نیست و گناه محسوب میشود یعنی نوزادان هم امکان دارد رابطه برقرار کنند آیا چه نامی جز تفکرات پوسیده و افکار شرم آورشان را حتی از نوزادان دریغ ندارند,

  آیا کودکان چهار پنج ساله با این حجاب لعنتی هزاران بیماری پوستی,ریزش مو و بسیاری موارد دیگر را طبق چه قانونی و چه مکتبی جز تحجر و دکانداری دینی میتوان یافت و چرا باید این نوباوگان قربانی فرهنگی باشند که جز تحقیر و تخریب چیزی برای گفتن ندارد ؟,

  آیا ازدواج کودکان خردسال جز جنایت بر علیه اطفال آنهم توسط پدر و مادرانی که قربانی فقر فرهنگی هستند چه نام دارد و مسول کسی جز سردمداران و مروجین این مکتب متحجر کیست ؟,

  هنوز خانواده هایی هستند که با تولد دختر خود را حقیر میپندارند و فقط فرزند را در قالب پسر میدانند و اگر دختری با پسری صحبتی بکند از طرف خانواده به مرگ محکوم میشود و این قتل های فامیلی را هر روزه شاهد هستیم و بدبختانه بجای محاکمه جنایت مقتول محکوم میشود و پدر یا برادر با افتخار این جنایت را پاک کردن لکه ننگ از دامن خانواده عنوان میکنند و هیچ قانونی نیز جهت مجازات عاملین وجود ندارد زیرا احکام شرعی فقط در باره دختران اعمال میشود,

  براستی شرم آورست در قرن سفر به فضا و تکنولوژی تار موی زن مرد را تحریک کند و یا پای چپ و راست را در توالت قرار داد,

  در خاتمه مقام و جایگاه دختران و زنان در گذشته کجا و امروز کجا,

  دلاور بانوهای ایرانی,

  یوتاب :
  سردار زن ایرانی که خواهر اریوبرزن سردار نامدار ارتش
  شاهنشــــــاهی داریوش سوم بوده است. وی در نبرد با اسکندر گجــستک همراه اریوبرزن فرماندهی بخشی از ارتش را بر عهده داشته است او در کوهـهای بختیاری راه را بر اسکندر بست . ولی یک ایرانی راه را به اسکندر نشان داد و او ازمسیر دیگری به ایران هجوم اورد. با این حال هم اریوبرزن و هم یوتاب در
  راه میهن کشته شدند و نامی جاویدان از خود بر جای گذاشتند

  *****************
  دریاسالار بانو ارتمیز :
  نخستین و تنها بانوی دریاسالار جهان تا به امروز . او به سال 480 پیــش
  از میلاد به مقام دریاسالاری ارتش شاهنشاهی خــشایارشاه رسید و در نبرد ایران و یونان ارتش شاهنشاهی ایران را از مرزهای دریایی هدایت میکرد تاریخ نویسان یونان او را در زیبایی برجستگی و متانت سرامد تمامی زنان ان روزگار نامیده اند.

  *****************
  اتوسا :
  ملکه بیش از 28 کشور اسیایی در زمان امپراتوری داریـــــــــــوش بزرگ . هرودت پدر تاریخ از وی به نام شهبانوی داریـــــوش بزرگ یاد کرده است واتوسا را چندین باد در لشکر کشی های داریوش یاور فکری و روحی داریوش بزرگ دانسته است.

  *****************
  ارتادخت :
  وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشکانی. به گفته کتاب اشکانیان اثر دیاکونوف روســــی خاور شناس بزرگ او مالیات ها را سامان بخشید و در اداره امور مالی کوچکتـــــرین خطایی مرتکب نشد و اقتصاد امپراتوری پارتیان را رونق بخشید.

  *****************
  ازرمی دخت :
  شاهنشاه زن ایرانی در سال 631 میلادی . او دختر خـــــــــسروپرویز پس از » گشتاسب بنده » بر چندین کشور اسیایی پادشاهی کرد.

  *****************
  اذرناهید :
  ملکه ملکه های امپراتوری ایران در زمان شاهنـــــــشاهی شاپور یکم بنیانگزارساسله ساسانی. نام این ملکه بزرگ و اقتدارات دولتی او در قلمرو ایــــران درکتیبه های کعبه زرتشت در استان فارس بارها امده است و او را ستایـش کرده است.

  *****************
  پرین :
  بانوی دانشمند ایرانی . او دختر کی قباد بود که در سال 924 قبل از مــیلادهزاران برگ از نسخه های اوستا را به زبان پهلوی برای ایندگان از گوشه و کنار ممالک اریایی گرداوری نمود و یکبار کامل ان را نوشت و نامش در تاریخ ایران زمین برای همیشه تبت گردیده است.

  *****************
  فرخ رو :
  نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریـــــخ ایران ثبت شده است وی از طبقه عام کشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید.

  *****************
  گردافرید :
  یکی از پهلوانان سرزمین ایران. تاریخ از او به عنوان دختر کژدهم یاد میــکند با لباسی مردانه با سهراب زورازمایی کرد . فردوسی بزرگ از او به عـــنوان زنی جنگجو و دلاور سرزمین پاکان یاد میکند.

  *****************
  اریاتس :
  یکی از سرداران مبارز و دلیر هخامنشیان در سالهای پیش از میلاد. مورخــین یونانی در چندین جا نامی از وی به میان اورده اند.

  *****************
  هلاله :
  پادشاه زن ایرانی که به گفته کتاب دینی و تاریخی ( 391 یشتا 274+1 یشتا 2 ) در زمان کیانیان بر اریکه شاهنشاهی ایران نشست . از او به عنوان هفتـــمین پادشاه کیانی یاد شده است که نامش را ( همای چهر ازاد ) نیز گفته اند.

  نه همين غمكده، اي مرغك تنها قفس است

  گر تو آزاد نباشي همه دنيا قفس است

  تا پر و بال تو و راه تماشا بسته است

  هر كجا هست، زمين تا به ثريا قفس است

  تا كه نادان به جهان حكمروايي دارد

  همه جا در نظر مردم دانا قفس است.

  خداوند نگهدار ایران باد.

 13. دختر بابای خودم :گفت

  چیزی به مهموناتون نگفتین؟! نه به خاطر دخترتون، واسه این که این متوجه بشن کارشون مودبانه نبوده. ظاهرا که خودشون قدرت تشخیص این مطلب رو نداشتن و لازم بوده کسی توجیهشون کنه. شاید اگه بابای من بود با لحن جدی -که باورم بشه- یه چیزی شبیه این می گفت: «دختر من خوشگل بود، حالا خوشگل تر هم شده و اگه می خواین با این کلکها یه کاری کنین روسریش رو به شما بده گول نمی خوره». اما در مورد موز، عرض شود که موز کلا چیز خوشمزه ای نیست ولی می تونین اینا رو امتحان کنین:
  -بگین من اشتباه کرده بودم! رفتم پرسیدم و بهم گفتن میمون فقط موز نمی خوره. نون می خوره، پفک می خوره (در اینجا تا می تونین از اون چیزهایی که دوست داره اسم ببرین) کلا دوست داره ادای آدما رو دربیاره و شاید برای همینه که غذای آدما رو می خوره. اگه مثل زمان ما اجازه می دادن توی باغ وحش یکی از اون خوراکی هایی که دوست داره رو به میمونه بدین تا حرفتون ثابت بشه.

  -یه کیک خوشمزه بخرین از اونایی که بین دو لایه اش موز هم هست. بهش بگین متاسفانه این موز داره و شما می دونین که اون موز دوست نداره برای همین مجبورین تنهایی بخورینش. انتخاب بعدی هم شیرموز پاستوریزه هست که چون جذابیت کیک رو نداره اول باید بدین بخوره بعد اگه دیدن خوشش اومد، به شدت ابراز تاسف کنین که بهش نگفته بودین توش موز داره و رسما معذرت خواهی کنین که یادتون رفته بود موز نمی خوره.

 14. donkishotism :گفت

  بابا الله اکبر…الله اکبر..

 15. ali :گفت

  خدا برات ببخشش مسعود جان
  …………………………………..
  ممنون علي جان

 16. مجيد :گفت

  هر جوريم دقت كني بازم بازي و باختي رفيق/اين نسل غريب تو دنياي ارتباطات دارن بزرگ مي شن و با ما كاري ندارن./

 17. مهربد :گفت

  سلام مسعود جان
  اولا هزار ماشالله به اين دختر.راستش اين پسر من برعكس دختر شماست.اگه بزاريش روزي دوكيلو موز ميخوره مخصوصا از وقتي كه جوابي مثل جواب تو بهش دادم.وقتي هم بهش ميگي خوب نيست اينهمه موز ميخوري ميگه خيلي هم خوبه.نديدي گوريل چقدر زور داره؟
  ولي به هرحال اميدوارم تا حداقل اين بچه ها ظلم و جوري رو كه ما كشيديم ديگه تجربه نكنن
  ………………………………………………………………
  سلام 🙂
  اگه دختر منم روزي دوكيلو موز بخوره ميشه گوريل بيخ ريش نداشته ام باد ميكنه اونوخ پسر تو بايد بياد بگيردش 🙂

 18. حسین :گفت

  سلام همشهری بابا وقتی برا دوتا کراوات نا قابل مغازه یارو پلمپ می کنن یابه ریش سیبیل بازیکن گیر می دن فردا به مردا می گن شورت مشگی بپوشین مگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 19. yasaman :گفت

  اره بچه ها الان اونقدر قشنگ تجزيه و تحليل ميكنن كه نگو.. الان اشكان 4 ساله داشت يه ريز حرف ميزد من الكي گفتم اره كه دست از سرم برداره تا گفتم اره ميگه من تو اون كارتوني رو كه ميگم ديدي كه ميگي اره؟

 20. اردلان. :گفت

  مسعود جان درود و خسته نباشی,

  قبل از هرچیز فراموش کردم بهت تبریک بگم که دختری داری و این یعنی یک خوشبختی زیرا دختر همواره عشق پدر و یار همیشگیش در زندگی,

  در رابطه با یک موضوع که بسیاری اهمیت نمیدهند خواستم با خودت سخنی گفته باشم و آن اینکه در هر زمینه تلاش کن قبل از اینکه پدر باشی یک دوست برای دخترت باشی زیرا دختران بسیار حساس هستند و نسبت به پسران نیاز به یک رابطه صمیمی با پدر دارند و اینکه هرگز اجازه نده کسی نظری در مورد رنگ,لباس,غذا,نوع بازی و همه آنهایی که دوست داره و یا علاقه منده بدهد,

  همواره تشویقش کن و چیزی را که حتی خودت دوست نداری در مقابل عنوان نکن زیرا اعتمادش را نسبت به این رابطه از دست میدهد فقط یک دوستی محکم و همچون بازگشت خودت به دوران کودکی و انتظاراتی که داشتی,

  راجع به موز که عنوان کردی نوعی کوکتل میوه که مخلوطی از همه میوه هاست یا سر میز صبحانه و یا در میان روز و خودت اول روع به خوردن و از مزه و اینکه همه ما نیاز به میوه و انرژی داریم براش بگو و این خود بخود به دوران قبل که زده شده بود بازمیگرده,

  با امید که همواره تندرست باشه و سایتون بر سرش باد,

  در خاتمه مسعود اگر وقتش را داشتی و علاقه مند بودی بکشش بطرف ورزش از هر نوعی که دوست داره و خودت هم باهاش در بازیهاش شریک باش,

  فقط امیدوارم پرسپولیسیش نکنی,

  باز هم براتون بهترینهارا آرزو دارم و خود و خانواده را به اهورای بزرگ میسپارم,

  با احترام,

  اردلان.

 21. ش :گفت

  عکس دخترت بود؟
  فکر نکنم سادگی کرده باشی عکس دختر خودت رو گذاشته باشی.
  غیرتی گفتن! 🙂
  ……………………………….
  بود 🙂
  من كلا ادم ساده اي هستم 🙂
  غيرت چيه 🙂

 22. سلام به همه
  جالبه که در همه ادیان ابراهیمی ما مقو له ای به نام حجاب را داریم
  نمو نه اش در ایین مسیحیت شما راهبه ها را که می بینین حتی توی فیلمها دارای حجاب کاملی هستن
  بعضی از دوستان یادشون رفته که نیاز به پوشش یه نیاز فطری است بعد آسمون ریسمون به هم می بافند که نمی دونم کچلی و گری و افسردگی و… می گیرند
  خدا وکیلی شما کجا شنیدین از مادرانتون ،خوا هرانتون ، اقوام مونثتون ، دوست دخترتون ، همسایه هاتون و……….که محجبه باشندحتی یک موردکه حجاب باعث این مشکلات شده باشد
  الان در غرب که مهد یعنی دموکراسی است طاقت دیدن یه روسری روی سر زنان آنجا را ندارن و او را از بسیاری از امتیازات فقط و فقط بخاطر حجاب منع می کنندو یکی از نگرانیهای زمامداران آنجا رشد اسلام است که نمی دونن چطور باید برخورد کنند و به این نتیجه رسیدن که از اختلاط زن و مرد تا می تونن جلو گیری کنند مثل ایجاد تاکسیهای ویژه زنان یا جدا سازی متروها که زنان غربی هم به خوبی استقبال کردند
  بعد یه ایرانی و احیانا مسلمان این حرفها را می زنه ؟
  چرا اصرار داریم تجربه تلخی را که غربیها در این زمینه را دارند ما نیز تکرار کنیم ؟
  جدا سازی نوزادان شیرخوارگاه ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  آدرس بدین تحقیق کنیم
  تا به کی افسوس گذشته می خوریم
  این خانمها که ردیف شدن که ما مشابه های بهتری از آنها در ادامه تاریخمان داریم
  اگر یوتاب در راه وطن کشته شده که ما در بعد از اسلام هم زیاد این موارد را داریم
  همین دفاع مقدس ما مگر کم بودند از خانمهایی که در راه دفاع از وطن شهید شدند
  اگردریاسالار بانو ارتمیز را به زیبایی و متانت توصیف کردند بسیاری از بانوان مملکت ما هم این خصوصیات را دارند
  و………
  بی انصافی است خدمات علمی خانمهای دوران پس از اسلام را تا به امروز نادیده بگیریم
  متشکرم

 23. يه بنده خدا :گفت

  «ممد جِواد» کامنتت خوب بود، خوشُم اَمَد. مِدِني، تو هيچ کاري تعصب خوب نيست اما غيرت دِشتَنَه کَسي نفي نِمُکُنَه. مو که هميشه گوفتُم «خير الامورُ اوسطها» 😉 يعني: نِه ايوَر نِه اووَر،‌ وِسط، از همَه بِيتَرَه!
  اما بِخِم باانصاف بِشِم در حق خانما يَگ جورايي دِرَ ستم مِرَه. منظورُم اصلاً آزادي مازادي که بعضيا مِگَن نيستا (عليرغمِ اي که مُگُم حجاب يَگ چيزِ اختياريَه بِرِ هر مرد و زني تا جايي که آسايش بَقيَه رَ به هم نِزِنَه).
  بازَم تِشَککُرجاتِ فِراوون بابتَ کامِنتِ متعادِلِت 🙂

 24. سلام به دوست خوبم آقا یا خانم (یه بنده خدا)
  ممنون از اظهار لطفتون
  خجالت می دین مارا
  بنده به تازگی با این سایت آشنا شدم
  امیدوارم اینجا محل مناسبی برای تضارب آرا وافکار به صورت منصفانه و بدور از افراط و تفریط باشه
  از آقا مسعود هم به خاطر فراهم کردن این فرصت تشکر می کنم
  منم با شما موافقم
  یه نگاه تاریخی همیشه وجود داشته که زن را موجود دوم و پایین تر از مرد می دانسته ولی الحمد لله سعی شده که این نگاه و فاصله کم بشه ولی باز هم رفع این معضل به سالهای طولانی نیاز دارد
  متشکرم

 25. يه بنده خدا :گفت

  «ممد جواد» مو آقايُم (نِه اي که خيلي آقا بِشُم) يَني اي که مذکر تشريف دِرُم 😉
  اسمامانَم مثله هَمَه.
  انشاءالله که همينطور خواهد شد

 26. سلام همنام پسر آقا امام رضا(ع) و جالبتر اینکه مشهدی هم احیانا هستین
  خوش بحالت
  یه سوال داشتم یه مطلبی را برای پست مربوط به بهاییت می خوام بگذارم ولی باپیغام discarded مواجه می شم
  چکار باید بکنم؟
  متشکرم
  ………………………………………………..
  عليك سلام 🙂
  هر جاي ديگه دلت خواست بذار من خودم انتقالش ميدم به همون پست عزيز 🙂

 27. يه بنده خدا :گفت

  ها مَشديُم، جالب‌ترِش اي که اسم بابامَم «رضا» يَ.
  «محمد جواد» اينو واقعاً ميگم من فکر ميکنم خوش بحالي همش برميگرده به رفتار و اخلاق خوب ما و اينکه خلق از دست ما در آسايش باشه.
  حس کردم آرزوي ديدار امام رضا رو داري، انشالله که بزودي بطلبه.
  التماس دعا دارم

 28. طهران :گفت

  دوست عزيز

  خيلي قشنگ و با احساس مينويسي

  موفق باشيد

 29. سلام به همگی
  درسته یه بنده خدا
  هرسال تو تابستون می اومدم پابوسی آقا ولی نمی دونم امسال چرا هنوز نطلبیدن داره تابستون تموم می شه و من …..
  خورشید چراغکی ز رخسار رضاست
  مه نقطه کوچکی ز پر گار رضاست
  هر کس که فرستد به محمد صلوات
  همسایه دیوار به دیوار رضاست
  ****
  در پای قدمگاه تو جان می گیرم
  ون اشک به سویت جریان می گیرم
  با پیچک سبز کاشی ایوانت
  می رویم و راه آسمان می گیرم
  التماس دعا

 30. ali :گفت

  دوست محترم
  یکی از اشنایان تعریف میکنه که عکس دختر 1 ساله رو با آستین حلقه ای گرفته واسه گذرنامه آبادان
  خوب این مدارک رو تحویل میده و اداره آبادان میفرسته با اداره گذرنامه تهران از تهران برگشت میدن به آبادان که عکس دختر 1 ساله مشکل داره بگید که آستین حلقه ای نداشته باشه !!!!!!!!!!!!!!!
  …………………….
  گاهي ادم ميمونه چي بگه والله!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s