شور جوانی یا درویش مسلکی ؟

دختر زیبایی پهلوی کیوسک تلفن منتظر بود تا تلفن بزنه … دختر این زیبایی چهره و اندام رو با ارایش و پوشیدن لباس زیبا به اوج رسونده بود!

پسر جوانی هم منتظر بود تا تلفن بزنه و به دختر نگاه میکرد! دختر بهش گفت : چشماتو درویش کن … ادم ندیدی؟ پسر گفت :من یه پسر جوونم نه یک درویش که بتونم چشمامو درویش کنم! ادم هم زیاد دیدم اما نه به زیبایی شما … خدا زیباییها رو دوست داره ! منم بنده خدا هستم و زیباییها رو دوست دارم! این انصاف نیست که شما در عین زیبایی خود ارایی کنی و توقع داشته باشی که یک جوان مثل من با دیدن شما سرش رو پایین بندازه و خودش رو از دیدن اینهمه زیبایی محروم کنه! من هیچ مزاحمتی برای شما ایجاد نکردم … حتی به شما نزدیک هم نشدم! فقط نتونستم از دیدن اینهمه زیبایی بگذرم! در عین حال اگر نگاه من شمارو معذب کرد من عذر خواهی میکنم و از جایی دیگه تلفن میزنم… خدا حافظ!

دختر چند قدم دنبال جوان رفت و گفت : اقا

جوان برگشت و به دختر نگاه کرد … دختر گفت : من از شما عذر میخوام …. خیلی!

                                              

                                      *************************

این که ایا واقعا همچین اتفاقی افتاده یا نه مهم نیست! دیدن یا ندیدن …مسئله اینست! ایا این جوان و امثالهم حق داره ببینه یا حق نداره؟ این جوان که پره از شور و شوق جوانی و احیانا کار و امکانات ازدواج رو هم نداره اگه چشمان ابی یا عسلی دید میتونه توی اون چشم ها نگاه کنه؟ اگه اندامی متبلور با حرکات موزون دید میتونه با نگاه اون رو بدرقه کنه؟ ایا متهم به هرزه گی و چشم چرونی نمیشه؟ اصلا کاری به دین و شرع و عرف ندارم و به قضیه از بعد انسانی نگاه میکنم!

ایا لذت بصری یک جوان از جنس مخالف کاری ناپسنده یا پسندیده! توجه داشته باشید فقط صحبت ازلذت بصریه نه متلک و تماس لمسی یا امثالهم! کاری نداریم که یکی با این لذت بصری ممکنه به خدا برسه و بگه فتبارک الله احسن الخالقین و یکی هم پناه به دسشویی و لحاف ببره و یکی هم مرتکب گناه بشه … این برمیگرده به ظرفیت ها! ایا یک زن و یک دختر که این رو حق خودش میدونه که بتونه خود ارایی کنه و مطابق مد روز در اجتماع و خیابون ظاهر بشه میتونه نسبت به نگاه جوانی اشفته بشه؟ میشه از یک جوان انتظار داشت درویش مسلک باشه و فقط جلوی پاش رو نگاه کنه؟  و مهمترین مساله اینکه چرا باید در جامعه ما این نگاه ها زیاد شده باشه ؟

Advertisements
این نوشته در جامعه ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

55 پاسخ برای شور جوانی یا درویش مسلکی ؟

 1. jevad :گفت

  khodaeish na ! vali man yeki bekhatere harfe mardoom ta hala natonestam haze vafer bebaram 😀

 2. saeed :گفت

  «این برمیگرده به ظرفیت ها! »
  همین!

 3. KouroSH :گفت

  متفاوت بود! اين مدلی بهتره!

 4. حسین :گفت

  اخه موضوع اینجاست که جوونایه ما به شدت بیجنبه هستن و به خاطره همین این کار اصلا درست نیست چون زمینه سازه چیزهای دیگه میشه هر چقدر ه سطح فرهنگ فرد پائین تر باشه اینرو بیشتر حس میکنید مثلا در همین تهران کافیه از بالا شهر سری به پائین شهر بزنید این وضوع کاملا براتون ملموس خواهد بود…

 5. حسین :گفت

  پاسخ من غلط لملائی داشت اینجا من چون کیبرد فارسی ندار این شکلی شد sorry خودتمون درستش کنید لطفا 😉

 6. Raha :گفت

  man be onvane ye dokhtar doost nadashtam injoor negah ha ro. chon in negah ha baram ehsase na amni miovord , behem hoshdar midad ke bad az saate 8 shab tanha biroon nabash, vaghti ke biroon hasti va tanhayee kheili jedi bash ke kasi mozahemet nashe ya negat nakone,too khiaboon boland nakhand,motefavet lebas napoosh, va kheili chizaie dige!

 7. ش :گفت

  یک، حظ است و نه حض! حض می شود برانگیختن و تحریک کردن.
  دو، پسر برود زن بگیرد که ارضا باشد، آنوقت چه زن و چه مرد، در صورت ارضای عاطفی و جنسی، اصلا جنس مخالف را نمی بیند.
  سه، آخی، این سایتهای پورن هم زن در غایت زیبایی دارند مثلا، انسانی است مرد برود نگاه کند؟ یا درویشی است اگر به این تبلیغات لخت کنار یاهو و … نگاه نکند؟
  آنوقت این مرد خودش دوست دارد کسی اینطور از مادر یا خواهر خودش لذت بصری ببرد؟
  بعد یک سوال دیگر، زنا فقط جنسی و تماسی نیست. اینطور که شما وصف کردید، احساس زنای چشمی به آدم دست می دهد.
  چهار، حالمان را کلا بد کردید.

 8. حمید :گفت

  بابا روشنفکر

 9. mashti :گفت

  سلام همشهری
  اگر فقط نگاه باشه اشکال نداره ولی ……

 10. رضا :گفت

  مسعود جان، من فکر می کنم اشکال کار اینه که ما پیش داوری می کنیم و همین طوری هی می گیم آقا ظرفیت ها بالا نیست جوونا جنبه ندارن. بابا والا به خدا ما توی دانشگاه خودمون داریم با جوونای با ظرفیت و البته خوش تیپ کار می کنیم که واقعا هدفشون کار علمیه.
  پس لااقل باید یه نیم نگاهی به نیمه ی پر لیوان هم انداخت.
  ضمنا به هیچ عنوان لذت بصری از زیبایی بردن (به شرط حفظ حقوق و اسایش فرد زیبا) غیر طبیعی و خلاق نیست.

 11. یک ایرانی :گفت

  چرا سفسطه می کنید؟!
  چرا مشکل زل زدن به خانمهای زیبا فقط در این مملکت باید باشد؟ (تا جایی که دیدم این مشکل در مسلمانان وجود دارد، ولی در اینجا با آنها کاری ندارم)
  چرا خانمها باید برای در امان بودن از شر نگاهها، از زیبایی خود بگذرند؟
  پس حق زندگی چه می شود؟
  تا کی می خواهید اینقدر خودخواه و نامعقول باشید؟ بس است!

 12. Emad e mashhadie :گفت

  dadaashe mashhadi ,,che eshkali dare agar khahare man zane zibaiee bashad shomma va ya digaran bedone azar va mozahemat be uo negah konand,,,ta ki dige baba inhamme niro ra sarfe mowazebate bihoode az laye paye khahar madare hamdigar bekonim,,ta ki bayad shabo rooz bahse namos o awareze janbiee aan ra dashte bashim,,,aghajaan zibaiee baraye didan va lezat bordan ast ,,az yek shakhe gol ya khahare bande aslan eshkali nadre baba ,,fekr konid dar in mamlekat che nirooye azimi madi va ensani sarfe hefazat az (laye paye nanee man ) mishawad ,ke mitonestan ba uon 4 ta madrese besazan o in aghaye 7 she balaiee ra ham bemadrese bfrestan ..baghi bashi mashhadi

 13. badahwazi :گفت

  بابا اینقد جفنگ نگید یه موضوع کاملا جدی و اجتماعی بود
  البته شرمنده ها

 14. ش :گفت

  اینهم یادم رفت بگویم.
  آخر چقدر ما خودمان رو بپیچانیم که دیگر هیچ زیبایی نماند در ظاهرمان که آن جوان نوعی، با نگاهش ذاتمان را نبلعد؟
  هر قدر حجاب ات را هم سخت بگیری، باز زیبایی ای می ماند که نگرانش باشی. مگر آنکه همان یک نوک بینی ات را از میان چادر بیرون بگذاری. راستی آنوقت آن دختر می توانست تلفن اش را بزند؟

  چاره اش همان است که گفتم. (به حلال) ارضا باشی، همه از دست و نگاهت در امان اند. ولی هوسباز نباشی. و نفست در دستت باشد.

  بعد هم تصحیح می کنم که لحاف و دستشویی هم از بدترین گناهان است، اگر بخواهید درست بگویید.

  (جمله آخر منتشر نشود لطفا. یا دو پاراگراف آخر. آخوندیت مان جوشید. ولی باشد هم مشکلی نیست. هر طور خود خواستید.)

 15. اردلان. :گفت

  متاسفانه رگ غیرت جامعه مردسالاری زود گل کرده و رگ گردنها ورم میکند,

  درد اصلی اینجاست که معلم اخلاق هم زیاد داریم بجای حل مشکلات نسل امروز فقط نسخه های افکار شخصی را برایش میپیچیم غافل از اینکه چه دختر چه پسر خود حق تصمیم گیری دارد و خود باید خوب و بد را تشخیص دهد,

  براستی شرم آورست در قرن تسخیر فضا به فکر نگاه کردن یک دختر و پسر به یکدیگر باشیم آیا همه چیز جامعه حل شده و در سایه حکومت قانون هیچ اتفاقی نمیافتد و درد اصلی شده سرزنش کردن نسلی که قربانی شده,

  به قول رند شیراز چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند,

  ای کاش معلمین اخلاق و متحجرین این نسل را به حال خود رها میکرد تا خود حاکم بر سرنوشت خویش بوده و خود تصمیم بگیرد زیرا دوران برده داری و سرکوب کردن جوانان گذشته فقط بجای راهکار منطقی و اساسی آنها را منزوی و سرکشتر کنیم,

  اگر جامعه ای باز و پویا باشد هرگز کسی بخود این اجازه را نمیدهد برای نسل جوان تکلیف مشخص کند زیرا این نسل بسیار بیدار تر و آگاه تر از معلمین اخلاق و دکانداران مذهبی هستند,

  با امید به جامعه ای خردگرا و آزاد که هر انسانی خود حاکم بر سرنشت خویش باشد,

  خداوند نگهدار ایران باد.

 16. ULO :گفت

  Dorrod, Vala mashi jan khob gofti…mesleh hamisheh.
  Vala bekhoda ZAN afarideh shodeh be onvane mazhare Kamaal va zibaii va barayeh ahmin mitavanad MADAR shavad, MARD ham baraye peyda kardaneh in zibaii ha afarideh shodeh va mitavanad PEDAR shavad. hala ageh jeloyeh in gharayezeh khodadadi ra begirim mishim …..

 17. ناردانا :گفت

  تو شرایط ایران میدونم و حس کرده ام که این نگاهها برا یه دختر احساس نا امنی میاره و طبیعیه که خوشش نیاد. اما حالا که اینجا و به دور از نا امنی زندگی می کنم، با قطعیت می گم که تنها لذت بصری بردن مانعی نداره ولی هرگز نباید پله ای فراتر بره و مزاحمت به دنبال داشته باشه.

 18. سروش :گفت

  خیلی جالب بود.
  عقیده ی ژان ژاک روسو در این زمینه اینه که نقش قانون در اینجا هم تعیین حدود آزادی افراده. جوری که مرزی بین آزادی پسر در نگاه کردن به زیبایی دختر و آزادی دختر در نگاه کرده نشدن توسط دیگران.
  قانون طبق عقیده ی آقامون حاج آقا روسو در اینجا باید از روی عرف نوشته بشه. عرف هم طبق نظر همه ی افراد جامعه به دست میاد که در اینجا بهتره نظر اکثریت غالب در نظر گرفته بشه.
  (البته باید توجه داشت که هیچ وقت شکل دادن عرف از روی قانون مجاز نیست , و پیروی از عرف فقط به علت اینکه یک قانون بالقوه است مجازه)

 19. یکی از دوستانم که جوون خوش تیپی هم هست واقعا در مواجهه با پریان امروزی کم آورده.
  بنده خدا وقتی یک شاهکار عجیب خلقت میبینه صورتش رو با دستاش میگیره و چشماش رو میبنده تا کمتر اذیت بشه.
  البته بستگی به زیبایی طرف انگشتشو تو گوشت صورتش فشار میده.
  نمیشه نیاز رو رد کرد. جوون دلش میخواد. زیبایی رو دوست داره….
  دو سه روز پیش که دیدمش کنار چونش زخم شده بود! نپرسیدم اما حدس زدم یکی از زیبایی های روی زمین رو دیده….

 20. فرهاد :گفت

  در بلاگ نیوز لینک داده شد .
  بابا خود اینها هم میگند ، پیغمبر به حضرت علی گفته یه نظر حلاله .
  وقتی حضرت علی میتونه یه نظر ببینه ، دیگه امثال من باید بتونیم یه عمر ببینیم !

 21. مسعود جان گفتی کاری به شرع و عرف نداری. برادر من، اتفاقا باید به همین ها کار داشته باشی.

  گفتی «و مهمترین مساله اینکه چرا باید در جامعه ما این نگاه ها زیاد شده باشه ؟»

  این هم دقیقا در شرع و عرف باید جستجو بشه.

 22. مونا :گفت

  سلام مسعودخان
  من چندتاازنوشته هاي شمارودرسايتي خواندم(ذكرمنبع شده بود)
  به ارشيوهم مراجعه كردم وچندتاي ديگه ازمطالب گذشته تون روهم خوندم .خوب مينويسيد اما هرچه خواندم تلخ نوشته بود،پس قندنوشته هاتون كجاست؟!
  البته ساندويج قندروهم خووندم كه بيشتردلم روسوزوند…بايديه بارامتحانش كنم!

 23. نیک نگار :گفت

  گاهی وقتها فکر میکنم هدفت از نوشتن جنجال درست کردن در قسمت نظراته!

 24. اینجا تهرانه ! یعنی که شهری که / هر چی که توش می بینی باعثه تحریکه !

  زن که تابلوی نقاشی که نیست. می خوای لذت بصری ببری برو گالری ( که نداریم!) نقاشی نیگا کن ! اصولا این موردی که مسعود جان شما گفتی ریشه در گذشته داره / که کم جنبه بار اومدیم. که از همون بچگی زنایی که توی خیابون می دیدیم فقط دماقشون بیرون بود !
  من که نبودم ولی می گن زمان شاه از همون بچگی و دبستان معلمهای دبستان و اینا رو از توی خانوم های زیبا انتخاب مب کردن تا بزرگ که شدن کف کرده نشن مثل ما !
  اصولا این ماجرا از سطح پایین فرهنگ توی کشور ما ناشی می شه ! همه دارن تبدیل می شن به اوباش!

 25. عمو هوشنگ :گفت

  با این همه دخمل آرایش کرده، احتمالا یه تبرزین سفارش بدم 🙂

 26. زهرا :گفت

  نگاه کردن معمولی با هیز نگاه کردن و زل زدن خیلی فرق داره!

 27. طهران :گفت

  دوست عزيز

  سايت جالبي داري. خيلي از مطالبت را خواندم و لذت بردم.
  خوشحال ميشوم باهم تبادل لينك داشته باشيم

  در همه امور موفق باشيد.

 28. sepide :گفت

  آقا من از بیرون مرزهای جمهوری اسلامی ایران برای شما پیغام میگذارم . من اینجا زنان زیبا نیمه برهنه زیاد دیدم ولی چشمهای گرسنه که بخواهد از این زیبایی لذت ببرد ندیدم هر چند یک بار که مردی به قول شما داره از زیباییهایی که خدا در وجود زن گذاشته حظ می کنه میبینم ولی از بخت بد یا عرب یا صرب یا ترک و خدا رو شکر هنوز پای مرد ایرانی که این مدلی حظ کنه خیلی به این حظ آباد باز نشده. اگه حرف شما درست باشه اینجا باید همه مردها در حال حظ کردن باشند.

 29. يه بنده خدا :گفت

  صحبت سر نگاه کردن يا نکردن نيست. مشکل نداشتن «حريم خصوصي» افراد است. تا دنيا دنيا بوده و هست، مرد مرد است و زن هم زن. سپيده خانم که مورد 28 رو گذاشتي اينو مطمئن باش مرداي همه جاي دنيا مردن و اونا هم حظشون رو مي‌برن که به نظر من اصلاً مهم نيست.
  چيزي که اونجا مهمه همون «حريم خصوصي» افراد که طرف با انتخاب خودش ميتونه کسي رو توش راه بده يا نده. کدم زني پيدا ميشه که از نگاه حيظه مردي که دوسش داره لذت نبره؟ حالا همين زن از نگاه معمولي يه مرد بيگانه در عذاب قرار ميگيره حالا هر چند اون مرد با ادب، خوش‌پوش، خوش هيکل و خوشگل باشه.
  تا ما نتونيم حد و حدود خودمون رو بشناسيم هميشه از مسايل اينجوري رنج مي‌بريم و تعريف حد و مرز نه روشنفکريه، نه بي‌غيرتي، به بي‌ديني. و زن رو در لفافه پيچيدن نه غيرته، نه دينداري، نه مسلموني.
  متاسفانه حريم خصوصي چيزيه که هيچوقت تو ايران نميتونه تعريف شه، ميگي نه، اگه بچه داري ببين چقدر اين مسئله رو واسش ارزش قايلي و انجام ميدي؟ واسه رفتن تو اتاقش در ميزني يا سرتو ميندازي پايينو ميري تو؟ شب بچتو با خودت ميخوابوني يا اتاقش جداس؟ اگه شما تا نيمه شب بيدار باشه، بچتونم باهاتون بيدار ميمونه يا بايد سر يه ساعت خاص باس بره بخوابه؟ بدون اجازه ميري سر گوشيه خانومت يا شوهرت و تلفنا و اس‌ام‌اساشو چک ميکني يا نه؟
  مي‌بيني که حريم خصوصي خيلي معني پيدا نميکنه اينجا، و تا اين تعريف و نهادينه نشه، اينجور آزار و اذيت‌ها ( چون طرف راضي نيست ) ادامه پيدا خواهد کرد.
  اگه حريم خصوصي وجود داشت و ارزش، اونموقع جاهايي داشتيم که اگه کسي گير بود و نياز جنسي داشت ميتونس بره اونجا و خيلي تميز و بهداشتي نيازشو مرتفع کنه

 30. يه بنده خدا :گفت

  آقاي «ش» که مورد 11 رو گذاشتي، ظاهراً آخوند هستي. آخه برادر من چرا دستشويي و لحاف گناه است؟ چه ايرادي داره وقتي که طرف داره مغزش ميترکه بره و اينجوري خودشو ارضا کنه؟ چيزي که بده اينه که اين بشه عادت يوميه‌اش و اين باعث ميشه از کارش بيفته. من تعصبي ندارم ( که تعصب کور است) ولي دوست دارم جداي از احاديث که بهتر ميدوني، ببينم که خودت واقعاً به اين قضيه فکر کردي؟ واقعاً ميدوني ايرادش چيه؟ جون هرکي دوس داري ازين حديثايي که مثل زنا کردن با مادر در مسجدالحرام است نيار. يه چيزي از خودت و تعقلت بگو. همه آدم ها رو هم منزه نبين از پيامبر هم مثال نيار که اونا حسابشون با ما فرق ميکنه. يه راه عملي واسه جامعه امروز بيار.
  مي‌بخشيد اينو ميگم، ولي مني که 14 سالِ متاهلم نميتونم يک هفته بدون رفع نياز جنسي رو تحمل کنم. حالا چطور به جوون سرحال که نميتونه زن بگيره ميگي که اين کار گناه داره؟ جايي هم واسه اينکار واسش نذاشتي!
  اون که ميره اين کار رو ميکنه، تنها چيزي که واسش ميمونه يه اعصاب خراب و داغون از اينکه کار معصيتي انجام داده و بس.

 31. yasamin :گفت

  ببین عزیز من هم به شرع و عرق هر دو کار دارم … میدونی جایی زندگی میکنم که دور و برم چند تا بار هست و هر روز هم کلی آدم مست می بینم اما نگاهی که مثل نگاه ادمهایی مدعی تو ایران هیچ جا ندیدم که حتی وقتی چادر هم سرت هست تا سایز لباس زیرت را هم دقیقاً میگن حالا مقصر کیه اونی که خوشگله و … و یا اونی که از جنس مونث به قدر یه همخوابگی یکطرفه و نه بیشتر به مخیله اش عبور نمیکنه؟
  و یا نه ایراد از فرهنگی هست که یه عده زور زدن و به اسم اسلام به ذهن این نسل فرو کردن که من باور دارم که هیچ ربطی هم به اسلام نداره … کدومشون مقصرند ؟ و یا بیشتر نقش دارن ؟
  یه سوال از شما جمعیت رجال دارم : چرا همیشه زنها را مقصر می دونید ؟ چرا به جنس نگاه خودتون تنلگری نمی زنید؟

 32. sepide :گفت

  بنده خدا با پاسخ 29 و 30 شما موافقم و نتیجه همه این بحثها معلومه و اینه که: سیستمی که در ایران حاکم است اشتباهه و عذر بدتر از گناه اینه که برای اینکه موجه کنند از احکامی استفاده می کنند که از نظر علمی توجیه نداره و در نهایت به خدا وصل میکنند . خوب اگه این احکام از طرف خداست : خدایی که شناخت کامل از انسان داره. پس چرا نتیجه آن اینه که جوان ما باید تو خیابون با نگاه دزدکی یا جسورانه یا زیر لحاف ……و آخر هم تنها چيزي که واسش ميمونه يه اعصاب خراب و داغون از اينکه کار معصيتي انجام داده و بس. و بر عکس در حکومت کفار زن تنهایی دور تا دور بلاد کفر را می چرخه و خیچ اتفاقی نمیفته ولی تا پاش میرسه مصر از مردان مسلمان غیور که هر کدوم ممکنه دو تا زن داشته باشند و اصلا هم در مضیقه نیستند متلگ می شنوه. واقعا اشکال کار کجاست؟ آیا مشکل جوان ما دسترسی نداشتن به جاهايي است که اگه گير بود و نياز جنسي داشت ميتونه بره اونجا و خيلي تميز و بهداشتي نيازشو مرتفع کنه؟ پس چرا مرد متاهل هم تو ایران بی پروا یک زن با حریم خصوصی خیلی وسیع (با حجاب معقول) باز هم متلگ می گه؟ و از شما می پرسم اگه یک دختر نخواد تو ایران ازدواج کنه و از زیبایی هم بی نصیب نباشه شما بنده خدا که معلومه از آزادگی و عزت نفس برخوردارید: حدس بزنید دوروبریاش اعم از زن و مرد پیر و جوون چی پشت سرش میگن؟ من فکر می کنم ما مردم با فرهنگی که برای خودمون ساختیم باعث حاکم شدن بی فرهنگی بر خودمون شدیم و این حکومت بی فرهنگ در نابودی مابقی هم کمر همت بست. و کار اشتباه استباه است و چیزی که مارو به این روز کشیده توجیه کردن کار اشتباه با توجه به شرایط است. و با این توجیه روز به روز شرایط سخت تر خواهد شد. وقتش که ترمز گرفت و هممون بگیم نه توجیه بس باید راه حل داد نه گناه رو توجیه کرد.

 33. نازنین :گفت

  سلام . احوال شما ؟ خوبی برادر .

  ***عجب چشمان ابی زیبایی !!آدم تویش غرق میشه .
  ما خانمها نیز . از دیدن خانمهای بسیار زیبا در خیابان لذت می بریم مخصوصا» الان که تابستانه و در تهران اکثر خانمها خود را برنزه کردند .

  زیبایی را باید دید و تحسین کرد . چه ایرادی داره .

  البته نگاه بعضی اقایون خیلی وحشتناکه /نگاه داریم تا نگاه . طرف تو ماشین نشسته و با چشمانش ادم را درسته قورت می ده !!خوب ادم ناراحت میشه .و سریع روسری اش را جلومیکشه و خودش را جمع جورمیکنه …

  بعضی اقایون هرزه و گستاخند و برخی چشم و دل سیر .

  به نظر من انسانها با هم فرق دارند و هر انسانی دنیایی دارد .

  مطلب زیبایی نوشتین همیشه زیبا می نویسی . آقایی و برادری شما بر من ثابت شده /.هنوز هم مدیون محبت شما هستم .قابل دانستین به وبلاگم تشریف بیاورید

  شاد و سلامت و خوشبخت باشین .

 34. ش :گفت

  آقای «یه بنده خدا»،
  (البته با اجازه صاحب وبلاگ)
  اتفاقا من شخصا روی این ماجرا فکر کردم و خیلی شخصی به حرام بودنش رسیدم. مضراتش رو هم دیدم.
  اینجا خیلی جاش نیست بسط و شرح بیشتر دادنش. ولی شخصی ایمان دارم از بدترین کارهاست. دلایلش هم هست. خواستی صحبت می کنیم.

 35. pey :گفت

  shae3r mige: bar soorat khooban nazar ar bowad gonahy ———-bogzar gonahy bekonim gah-gahy….
  ama ye sha3ere dige mige: Negah bar soorat khobbon halale!!!

 36. ش :گفت

  ادامه:
  دقیقا اونکه اینکار رو انجام می ده یه اعصاب خرد و داغون براش می مونه (تنها یک دلیل از دلایل متکثر این گناه.)

  شکی نیست در اینکه نیاز جنسی هست. هیچ کس هم منکرش نیست.
  منتهی ببین چرا تو غرب، مردها اینطور هیز نیستند. چرا؟ چون ارضایند. همه حرف منم همینه.

  می پرسی راهش چیه، برای کسی که زن نگرفته. اول اینکه زن بگیره. تا جایی که می تونه. اگر هم نشد، شاید ازدواج موقت یه راهش باشه.
  به هر حال هیچ کس وقتی کسی گرسنه اشه، اجازه دزدی و آدمکشی براش صادر نمی کنه. فرد باید از راهش نیازهاش رو تامین کنه. راهش هم غیر ممکن و سخت نیست.

 37. ش :گفت

  راستی، مورد 14 بود یک و دو اینکه آخوند نیستیم، مهندس هستیم! 🙂

 38. حسین :گفت

  سلام همشهری دمت گرم خیلی مو خامت

 39. آریو :گفت

  اونهم تو این مملکت که خیلی از ما جوونها شاید تا آخر عمرمون هرگز پول کافی برای ازدواج پیدا نکنیم. خانمها و آقایان دقت کردین چی گفتم؟ شاید تا آخر عمرمان.

 40. شیخ شهر :گفت

  یعنی چشم تو چشم نگاه کردن به یه دختر انقدر دنگ و فنگ داشته و کت خبر نداشتیم؟؟؟؟

 41. بچه اهواز :گفت

  شاتوت جان، این نوشته تو من رو یاد یک نوشته از سهراب کابلی انداخت، یک بار سر زده بود به تهران و درباره خوشگلی دختران تهرانی نوشته بود. یک سروده هم از سعدی بزرگ نوشته بود. رفتم وبلاگش رو گشتم تا نوشته و سروده رو پیدا کنم.

  کی گفت در رخ زیبا نظر خطا باشد؟
  خطا بود که نبینند روی زیبا را

  اینجا http://www.kabuli.org/archives/daily/000121.php

  گاهی از بیماری غربزدگی و از خودبیگانگی ای که ما ایرانی ها حالم بهم می خوره. باز دم افغانی ها گرم که هنوز چهار بیت سعدی بلدند … ما چی؟

 42. يه بنده خدا :گفت

  آقاي «ش» خوشحالم که آخوند نيستي، ولي منظور من از اعصاب داغون بخاطر انجام اينکار نبود. اين اعصاب داغون به خاطر اون احاديثي هست که کردن تو کلش و اونجا که داره از اين کار خيلي هم لذت مي‌بره. ميدوني چرا؟ دليلش اينه که اون يه کار يه نفره است و چون خيلي خوب ميتونه با خودش هماهنگ باشه شايد لذتي بيشتر از همخوابگي به يه جنس مخالف بهش دست بده. اگه اين کار رو کرده باشي بهتر ميدوني که انجام اين کار يه هنره و فقط تو نيستي بايد به کوچکترين احساسات طرف مقابل خودت هم توجه داشته باشي (که متاسفانه خيلي از مردهاي ما اصلاً احترام و توجهي براي طرف مقابل قايل نيستن و زن رو در حد يه همخوابه ميارن پايين که تازه لذتي هم نبايد ببره، واسه همين بعضي مناطق جنوبي کشور دختر رو ختنه ميکنن!)
  بگذريم قصد من اينجا بحث و جدل نيست، چيزي که مهمه انجام اون کار واسه کسي که گيره چه دختر چه پسر هيچ ايراد جسمي نداره. فقط 3 نکته اينجا اهميت داره:
  1. چون دم دستشه ممکنه و نياز به هماهنگي با کسي نداره ممکنه افراط کنه تو قضيه و مسايلي مثل خستگي مفرط، … واسش پيش بياد.
  2. چون در اين کار خيلي با خودش هماهنگه، ممکنه بعداً تو زندگي مشترک به مشکل بربخوره، چون مي‌بينه رابطه جنسي دوطرفه انگيزش کمتري واسش داره (نمونش خيلي از آقايوني که خيلي دير ازدواج ميکنن)
  3. اعصاب خراب بخاطر وجود احاديث متعدد در مزمت اين‌کار و نگاه بد جامعه (فکر مسموم خودش باعث خرابيه اعصابش ميشه)
  بيايد تعصب به خرج ندين و واقع بينانه به قضيه نگاه کنيم.
  اگه روزي پسر من همچين کاري بکنه حتماً با اون صحبت خواهم کرد نه واسه اينکه گناه داره، واسه اينکه بهش بگم راه‌هاي بهتري هست، مثل:
  1. ورزش کردن
  2. داشتن يه دوست دختر که بتونن با هم يه رابطه سالم (ناسالمش به دختر و خودش ربط داره) داشته باشن و گاهي اوقاتشون رو باهم بگذرونن
  3. آگاه کردن به اين مسئله که اون نياز بدنشه اما اگه خيلي به اون قضيه سرگرم شه ممکنه در آينده از همسرش لذت نبره
  4….
  ازين چيزا زياده که هر کس با عقل خودش ميتونه بهش برسه.
  برادر من، فکر نکن من از يه کره ديگه اومدم، منم يه بچه مسلمون که تو يه خونواده مذهبي بزرگ شده هستم، اما الان مي‌بينم گاهي ما رو خيلي درگير چيزاي جزيي و بيخود کردن که اصلاً لزومي نداره واسش انرژي صرف شه

 43. يه بنده خدا :گفت

  sepide در اينکه در بلاد کفر يه دختر همه جا تنها سفر ميکنه بدون اينکه گزندي بهش برسه رو تا حد زيادي قبول دارم، و اينکه در جاهايي مثل ايران امنيت براي زن نيست رو هم قبول دارم. من اصلاً اعتقادي به امن بودن جامعه امروزي ايران براي زن يا دختر ندارم چون امنيتي وجود نداره، و اين امنيت رو نميشه با جلو کشيدن روسري درست کرد. مشکل اصلي ما همونيه که گفتم «حريم خصوصي افراد» آقا اگه دو نفر کنار خيابون همو ماچ ميکنن، به من چه ربطي داره که زل بزنم بهشون! راس ميگم منم برم اوني رو که اين اجازه رو به من ميده ماچ کنم.
  اينکه مرد ايراني با اينکه زن داره باز بيرون داره به يکي ديگه متلک ميگه خيلي نکات مختلفي داره اما مهمترينش اينه که اينجا زن و مرد هم رو نميشناسن و به هم احترام نميزارن. وقتي زن و مرد با هم زندگي ميکنن خيلي مسايل هم رو واسه اولين بار اونجا ميبينن، مثلاً اون چند روز معروف که زن مشکل داره، در اين چند روز زن دچار اختلال هورموني ميشه که شايد خود زن هم متاسفانه اون رو ندونه و اخلاق و کردارش عوض ميشه و … حالا مرد اگه کمي کم خرد باشه با خودش فکر ميکنه اين لعبتکان بيرون هيچوقت مشکلي ندارن و هميشه اينجور ترگل و ورگل هستن! و از اونجا که بازم اين درک و فهم رو نداره که اون دختر هم براي خودش شخصيتي داره، ممکنه خودشو بخواد لوس کنه و يه متلک بگه تا خودشو تو دل طرف جا کنه!!!!! و اون دختر هم نميتونه جايي شکايت کنه چون اولين مجرم خودشه!!!! به همين خاطر مرد تو انجام اينکار هيز تر ميشه و …
  اگه اين مرد و زن هم رو خوب بشناسن و ياد بگيرن که تنوع جنسي رو به زندگيشون بيارن (‌که البته خيلي کار سختيه) اون موقع از درجه هيزيشون کم ميشه، چون مي‌بينن تمام اون حسي رو که دارن ميتونن تو يه نفر پيدا کنن.
  بگذريم خيلي مشکلات داريم که ميتونه درصد زياديش با قانونِ درست حل بشه.
  منم نميخوام جانماز آب بکشم، کيه که از يه دختر خوشگل بدش بياد؟ اصلاً کي از خوشگلي بدش مياد؟! اما بعد از خوشگلي همش مثل همه.
  برادر من اگه ناتواني و نميتوني مسايل خودتو تو زندگيت حل کني، لطفاً با متلک گفتن به يه بيگناه از خودت و بقيه مردا يه تصوير زشت ارايه نده و واسه خواهر و مادر خودت امنيت ايجاد کن. سردمداراي اين مملکت که شعورشون به اين چيزا نميرسه

 44. يه بنده خدا :گفت

  مسود چِکا کِردي بِرار، مي‌بيني مِلت چقد پُست گُذِشتَن، اي قِضيه نِشون مِدَه که تو فِکرِ هَمَه يَگ چيزاي گنگ هس که واقِعاً شايد علتشم مَلوم نِبِشه.ما خيلي عقب اُفتِدِم با اي حماقتايِ سردمدارا! آخه تو اي دورَ زِمونه بايد از اي حرفا زد. (نِمدِنُم شکلکِ گيريه چيجوريه وگِر نِه چن تايي مِذاشتُم)

 45. سعید :گفت

  به قول سعدی:

  » کی گفت در رخ زیبا نظر خطا باشد؟ خطا بود که نبینند روی زیبا را»

 46. sepide :گفت

  میدونید برای چی ملت دور این مسـئـله دور می زنه برای اینکه به قول شما حریم خصوصی افراد کوچکترین حریمی است که آدم از جامعه انتظار داره که براش باقی بذارند. و از حکومت که دیگه هیچ توقعی نیست چرا که با وضع قوانین عجیب و سلیقه ای توسط نماینده های تحمیلی و یا منتخب ملت(خودمون) حالش معلومه. حالا فقط میمونه خودمون که به همه چیز گیر میدیم ولی فقط وقتی که علیه ما باشه. و از این مشکل روزمره و تکراری بگیرید تا مشکلات کلان. که ما در حل همین مشکل کوچک ناتوان خواهیم بود.
  راستی نگفتید اگه دختر داشتید چه جوری بدون اینکه به حریم خصوصی اش وارد بشید کمکش می کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (با توجه به اینکه پول تنها مشکلش نخواهد بود و اگه بخواد عرفی و شرعی درست به خواستش برسه باید پول زیبایی سواد و نجابت و تحصیلات … هم داشته باشه).

 47. sepide :گفت

  ادامه:
  وقتی که عابر پیاده چراغ قرمز رو رد میکنه، همه باید اعتراض کنند وقتی سواره چراغ قرمز رو رد میکنه، باز هم همه باید اعتراض کنند. چون ممکنه امروز این بی قانونی آن شخص برای هیچکس و بالاخص برای خود من بدون خطر باشه، ولی ممکن یک روز بچه من یا بچه خواهرم یا بچه همسایه یا یک انسان از آن چراغ سبز رد بشه ولی آن خاطی سلامت این شهروند را در زمانی که حق خودش بوده بگیره، و خلاصه این بی قانونی یک قانون بشه.
  وقتی انجمن حمایت از زنان از حقوق زنان دفاع میکنه، همه اعم از مرد و زن باید سعی خودمونو برای کمک تا حد توان انجام بدیم، چون این ظلم فردا دامان کارگر، دانشجو، معلم، منتقد، و بالاخره روزی هم همه مردم رو میگیره.
  خلاصه کلام و ختم کلام من ایه که:
  اگه یک زن زیبا یا فرقی نمی کنه یک مرد خوش تیپ رو دیدیم میتونیم نگاه کنیم ولی (نگاه کردن حق هر کسیه خصوصا نگاه به زییباییهای خدادادی) این نگاه نباید مورد رنجش کسی دیگه (آن موجود زیبا یا شریک شما که سهمی در جذب نگاه شمارو داره، این جا حریم او هم حساب میشه، یعنی شما با پیمانی که با او بستید بخشی از حریم خصوصی خودتونو به روی او باز کردید) شود.
  حرف آخر اینکه نگاه این پسر داستان آقا مسعود به ماهپری داستان ( به نظر من) اشتباهه و جوان بودن و نیاز او این کار آزار دهنده او رو توجیه نمیکنه.
  ………………………………………………………………………………………………………
  قبول … البته اول سلام
  حرف شما متين … منم قبول دارم زير تير نگاه بودن ازار دهنده است … اما اون جوون چي … اون طفلك كه دلش پر از خواستنه ! كه هيچي نداره ! نه كار نه درامد…. فقط شور جواني داره … دلش ميخواد .و..ميخواد حد اقل از ديدن زيباييها لذت ببره … شخصيتش اجازه مزاحمت و متلك رو نميده ! اما…اما اونم جوونه …. يه راهكاري براي اون بگين لطفا … فقط نگين بره مسجد و به خدا و پيغمبر پناه ببره لطفا!

 48. sepide :گفت

  من اهل دین هستم ولی تعریفم از دین با این دینی که میگند خیلی فرق میکنه،
  اول: از همه دوستان به خاطر طولانی شدن حرفها معذرت می خوام ولی اعتقاد من اینه که ما بخشی از افراد جامعه هستیم که به یک طریقی در این دنیای مجازی دنبال جواب سوالهایی هستیم که از بس تو درون ما منتظر جواب از سوی صاحب نظرها موندند، زیر خاک فراموشی از دید مسئولینی که بایستی برای ما آسایش و رفاه به ارمغان بیارند پنهان شدند.
  من با توصیه ای که به پسرتون خواهید کرد موافقم و حتی جرات این که این اجازه یا پیشنهاد رو به دخترم هم بدم دارم. ولی با این نوع نگاه نمی تونم کنار بیام و برام شبیه دزدی از باغ همسایه است.
  ولی مسئله اینجاست که ما نسلی از ایران زمینیم که این تجربه رو خودمون نداشتیم و فقط دیدیم یا تصور کردیم. و اینجا دو تا سوال هست. 1- آیا این روشی که خودمون تجربش نکردیم بدون مشکل خواهد بود یا فقط از سیستمی که الان حکمفرما است فقط کمی بهتره؟
  2- اینکه آیا فرهنگ ما و عرف جامعه ما میتونه این روش زندگی رو در خودش حل کنه یا تبدیل به یک انحراف دیگه خواهد شد؟

 49. مجيد :گفت

  شايد جواب اين سوالت تو پست قبلي خودت باشه.

 50. يه بنده خدا :گفت

  sepide خانوم، راستشو بخواي من پسر دارم و تصميمم راجع به اينکه چطوري باهاش برخورد کنم روشن و مشخص که البته اون رو هم مترصد زمان مناسب هستم (هيچ اطلاعاتي نبايد زودتر و ديرتر از موعد مقرر داده بشه). پرسيده بوده اگه دختر داشتم چي!!! راستش من هيچوقت دختري نخواهم داشت چون به هيچ عنوان قصد داشتن فرزند دوم را نداريم. اما واقعيت اينه که الان تو ذهنم اينه که براي اون هم يه راه منطقي پيدا ميکردم که مواردي رو آموزش بدم اما واقعاً نميدونم که مرد انجام اين کار هستم يا نه!
  براي اينکه قضيه خيلي کش نياد ميگم که من معتقدم بصورت انتزاعي هر انساني يه واحد کوچک منطقي و مستقله که بايد کار خودش رو بکنه و زندگيشو و کسي نميتونه و نبايد و حقشو نداره که بخواد تو مسير زندگي اون فرد دخالت و منحرفش کنه (خوب يا بد) و اين تغيير زاويه تو زندگي فرد بايد حتماً توسط خواست خود فرد انجام بشه

 51. مستانه :گفت

  تا به حال از این زاویه نگاه نکرده بودم. خیلی بکر بود!!!!!

 52. yekhamvatan :گفت

  آدمها در طول زندگي چيز ياد ميگيرند. ارتباط زنان و مردان در ايران يک ارتباط رشد نكرده است. در خيلي از جاهاي دنيا که دختر و پسر از زمان کودکستان تا دانشگاه با هم بزرگ ميشوند فرصت اينرا پيدا ميکنند که يكديگر را بشناسند, ياد ميگيرند که در مسائل عاطفي و جنسي بين آنها تفاوت است و ياد ميگيرند که به اين تفاوت احترام بگزارند. نتيجه آن اين ميشود که در دنياي متمدن کسي به کسي زل نميزند, خواه اين فرد زشت يا زيبا باشد و يا معلول و متفاوت.اگر عادت کني که زل بزني و بهانه ات زيبايي فرد باشد فردا هم کسي به انساني متفاوت مثلا چاق زل ميزند چرا که از نظر او صحنه جالبي است. هر روز در اطراف ما خيلي چيزها مي گذرد و ما هم آنها را نگاه ميکنيم بدون هيچ اسيبي, ولي فرق است ميان ديدن و زل زدن به هر بهانه و دليلي که مي خواهد باشد. زيرا اين بي حرمتي به حريم شخصي افراد است. آمآ اينکه مرد جوان زن نداره و نحت فشاره و زل ميزنه به زنها و دخترها مسخره ترين دليل ممکن است. چرا که با اين بهانه همه چيز را ميتوان توجيه کرد!!!

 53. لایت :گفت

  قشنگ بود . ادعای روشنفکری که در این روزها مد شده در نوشتار شما نبود بی حساب و کتاب از کسی و جنسی طرفداری نشد .شما حرف زدید و ماجرایی رو تعریف کردید که بعضیها گفتنشو بلد نبودن و بعضیها از این سو ناتوان بودن که بهش نگاه کنن .

 54. تازه کار 11 :گفت

  نظر بعضی ها را خواندم جالبه ! ؟شما اقایون به خودتون این اجازه را می دهید از زیبایی هایی خانم ها استفاده کنید ولی ایا تا به حال دقت کردید اگر یک خانم به شما زل بزند و بخواهد از زیبایی های موجود در صورت شما ها نگاه کند و از زیبایی هایی که خدا در صورت شما ظاهر کردهلذت ببرد شما چه احساسی می کنید؟
  حالا بگید نظرتون چیه ؟
  ……………………………………………………………………..
  سلام
  من به شخصه احساس خوبي دارم 🙂

 55. سلام
  در جواب دوستانی که آزادی دختر وپسر را از بچگی حلال مشکل الان مملکت ما می دونن توجه شان را به آمارهایی که خودشون منتشر کردند در مورد بارداریهایی که در سنین پایین ودر مدارسشان وبچه های نامشروعی که از این راه بدنیا می آیندجلب می کنم واقعا اسفناکه
  چرا ما باید از تجربیات تلخی که غربیها در این مورد دارند و نمی دونند که باید چکار کنند به طوری که الان در بعضی جا هامی خوان کلاسهای مختلط رو بردارند و جدا کنندپسر ودخترها را ازهم ما هم یک بار دیگه تجربه کنیم و اون را پیشنهاد بدیم
  ببخشید جمله آخریم طولانی شد
  متشکرم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s