چی گهی مُخُوردی تو حیاط سگ توله ؟

چند سال پیش همسایه بالایی خبر اورد چه نشستی که خونت رو دزد زد ! به خونه که امدم دیدم جا تره بچه نیست ! افتابه و کفگیر ملاقه و رختخواب ها رو نبرده بود … به کلانتری محل رفتم و عارض شدم ! پاسبان امد و نگاهی کرد و گفت دزد امده و رفت ! فرداش به اگاهی رفتم و با سروان فلانی که مسئول پرونده بود اشنا شدم … گفتم جناب سروان دستم به دامنت این دزد خونه مارو بگیر ! گفت ماشین داری گفتم بعله ! گفت بریم … منه ساده هم فکر کردم میخواد دنبال دزد خونه ام بره … تا ظهر مارو توی گلشهر و ساختمون و خیابون گردوند اخرش فهمیدم پفیوز اصلا دنبال یه کار دیگه اس ! سه چهار روز راننده شخصی این اقا شدیم که میبردیمش دنبال کاراش اخرش هم خربزه و طالبی و گلابی میخرید میرسوندمش خونش ! روز چهارم گفتم جناب سروان من نوکرتم … بخدا من کار دارم نمیتونم هرروز بیام اگاهی ! گفت کارت چیه ؟ گفتم فلان کار … گفت شما از این میز و صندلی های فلان مدل دارین ! زود دوزاریم افتاد ! الکی گفتم اره اتفاقا از این مدل جدیداش هم داریم شما دزد رو بگیر من در خدمتم ! نیشش باز شد و گفت برو دنبال كارت تا خبرت کنم !

یه ماهی که گذشت جناب سروان زنگ زد که فردا بیا اگاهی ! فردا که شد رفتم پیش جناب سروان دیدم جوونکی رو زمین نشسته و داره تند تند چیزی مینویسه ! جناب سروان گفت : ک… کش دفترچه خاطرات مینویسه د…وث ! گفتم چه خبر جناب سروان ؟ گفت دزد همین اقا زاده اس که داره مینویسه ! پنجاه و هفت مورد سرقت رو تا حالا اعتراف کرده !

به جناب سروان گفتم : اینا نمیتونن بگن فقط یه مورد سرقت داشتن ؟ چرا اینجوری مثه بلبل اعتراف میکنن ؟ خندید و گفت : با اینا کاری میکنیم که سنگ هم باشه دهن وا میکنه ! همونجا یه پسره رو اوردن کم سن و سال و گفتن توی حیاط یه خونه بوده و صابخونه از تو مستراح که در میاد میگیردش ! جناب سروان گفت چی گهی مُخُوردی تو حیاط سگ توله ؟ پسره گفت بُقران کِفتَرُم رفته بود تو خانَش جناب سروان … به امام رضا زنگ زَدُم درَه وانِکرد بره همی از رو دیوار رفتُم ! جناب سروان انگشتای این بدبخت رو یه جور حرفه ای پیچوند که مثه ابر بهار گریه کرد و گفت گه خوردُم … گه خوردُم ! رفته بودُم دُزدی ! با جلال سیاه بودُم … او فِرار کِرد ! سروان گفت دیگه کجا رفتی دزدی قرمساق ؟ گفت : فِشار نده … بخدا هیچ جا دیگه ؟ جناب سروان یه فشار دیگه داد باز پسره گفت : اخ … اخ … نِنِه جان …نِنِه جان اَنگوشتُم ! مُگم جناب سروان همه ره مُگم جان مادرت فشار نَده ! یه کاغذ مداد دادن به پسره تا اونم دفترچه خاطرات بنویسه و جناب سروان یه نگاهی به من کرد و گفت : فهمیدی ؟ گفتم : ها بخدا فهمیدم جناب سروان !

همه اینارو گفتم تا برسیم به جریان دادگاه این دزد خونه ما ! برای دادگاه من رو هم دعوت کردن که وقتی رفتم گفتن چون شاکی ها زیاد بودن تو دادگاه جا نشدن و دادگاه در نماز خونه تشکیل شده ! وارد نماز خونه که شدم دیدم چه خبره … یه چند تا شاکی من رو دوره کردن و گفتن ما همه گفتیم قطع ید یا رد اموال تو هم همینو بگو ! گفتم یعنی چی ؟ گفتن یعنی یا هر چی برده بده یا دستش رو قطع کنین ! قبل از من خانمی جلوی میز قاضی قرار گرفت و گفت من اموالم رو میخوام ! وقتی قاضی ازش پرسید تقاضای قطع ید داری یا نه ؟ گفت : اصلا … مگه میشه دست یه ادم رو قطع کرد ! من حاضرم همون اندازه هم که برده بدم تا دستش قطع نشه ! این چه سوالیه ؟ فضای دادگاه سنگین شد ! حسابی جا خوردم و در دلم به اون زن افرین گفتم ! شاید اگر اون زن این حرف رو نمیزد من هم تحت تاثیر اون جو میگفتم قطع ید ! کسی چه میدونه ! افرین بر اون زن و افرین بر هر چه انسانه که نه راضی میشه عضوی قطع بشه و نه سنگی به سری بخوره … افرین !

Advertisements
این نوشته در جامعه, خاطرات ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

35 پاسخ برای چی گهی مُخُوردی تو حیاط سگ توله ؟

 1. پانته‌آ :گفت

  دوست دارم بدونم بعد از حرف اون خانم بقيه چه کردند؟ يعنی کارش غير از تو روی کس ديگه‌ای هم اثر مثبت داشت؟
  ……………………………………………………………………………..
  از ۵۷ نفری که این دزد بهشون زده بود سی و خورده ای اومده بودن و همه گفته بودن قطع ید یا رد اموال … فقط من و اون خانوم دیر رسیده بودیم ! بعد از حرف اون خانوم کسی از حرف خودش بر نگشت اما همه یه جورایی خجالت کشیدن … یه عده هم اعتراض کردن که حقشه …مخصوصا خانمی که این دزد از منزلش فیلم عروسی دخترش رو سرقت کرده بود و تکثیر شده بود !

 2. nojan nikaeen :گفت

  به نظر من اين قانون واقعا وحشي گري رو ثابت ميكنه.باور كن گريم كن.باور كن.مگه اعضاي آدم الكيه كه قطعشن كنن.گه خوردن

 3. mashti :گفت

  سلام همشهری .
  100% مخالفتم.همین چند شب پیش ساعت 23 مثلا داشتم دوچرخه سواری میکردم (بلوار فرودگاه)خیابون شلوغ و پر رفت و آمد .یکباره موتوری کیف بغل کمرم که توش عینک طبی آفتابی بود رو محکم چنگ زد نزدیک بود بخورم زمین و برم زیر ماشینها .با کمال شجاعت دور فلکه ضد وایستاده بود با 3 تا موتوره دیگه بهش گیر دادم گفت بورو یره اشتیباه گیریفتی علافـــــــــــی!!!!
  سال 78 تحصیلدار شرکت با 100هزار تومان وام و 100هزار تومان دستی از رییس شرکت یک موتور هندا اونم مدل62 صفر صفر (خوابیده بوده)میگفتن 700 یا 800 می ارزه از یک آشنا خرید تا از طرق راحت تا سجاد بیاد!!! 15 روز نشد که موتور قفل و زنجیر شده را بردند .کاش بودی و اشکاشو میدیدی مردی 31 ساله با 2 تا بچه و صد هزار تومن حقوق و ….
  اگه به منه قبل از اینکه دستشو بخوان قطع کنن باید دستاشو به دیوار بزارن و …. بعد قطع ید اونم از گردن ((:

 4. mashti :گفت

  ببخشید که دو بار کامنت میگزارم.و جواب به کامنت کسی رو میدم.

  امیدوارم یک چیز با ارزش هم از این هم ولایتی ما(مدیریت: مش مسعود)وهم از این نوژان عزیز بدزدن تاپست و کامنت بعدیشونو ببینم.(شدیدا» اخم کردم)

 5. badahwazi :گفت

  مسعود جون حالا از کجا معلوم دزد واقعا این بوده؟ من دیدم چجوری میزنن منم بودم اعتراف میکردم
  راستی با اجازه تو وبلاگم لینکت رو اضافه کردم

 6. 2tehranpatogh :گفت

  manam age oonjoori bazadasht boodam be aftbe dozdi ke hichi be dozdie banko ghatlam eteraf mikardam

  rasti man fekr mikardam too iran dast ghat nemikonan harchi inja poz oomadim too irane ma her kari mikonan joz ghate dast panbe shod ke!

  movafagh bashi

  andranic

 7. ستاره :گفت

  اگه دزد طلاهای من پیدا شده میگم جفت دستاشو قطع کنند
  تا دیگه هوس نکنه-طلاهایی که من از 2 سالگی داشتم وهدیه های ازدواجمو وحلقه هامون وهر چی شوهرم به مناسبتهای مختلف باعشق برام هدیه خریده بود وهرچی واسه بچه ام کادو اورده بودند- در کمال خونسردی بدزده وببره
  براش دعا میکنم اگه طلاهامو پس نده سرطان بگیره!
  …………………………………………
  دوتا دست در مقابل طلا ؟ …. ظلمه که !

 8. esidarbedar :گفت

  سلام همشهری
  اونایی که میگن حقشه قطع ید کنن مگه اینایی که قطع ید کردن فایده داشته ؟ مثلا تو حکومت اسلامی که قطع ید کردن دزدی کم شده ؟ دیگه کسی سراغ مال مردم نمیره ؟ به جاش حبسشو اضاف کنن مثل همه جای دیگه .
  حالا اگه دستشو قطع کردن بعد که از زندان اومد بیرون و گیرم که آدم شد !!! با دست قطع شده میتونه کار کنه ؟؟ خرج زن و بچه میتونه بده ؟ دیگه حتی دزدی هم نمیتونه بکنه یا میمیره از گشنگی یا معتاد میشه یا قاچاقچی .
  ولله همین حکومت و قانون عصر حجریه که ملت رو اینجوری وحشی کرده که به قطع ید همنوعشون رضا میدن .

  یا علی

 9. mimook :گفت

  باز خوبه دزد شما پیدا شد.
  دزد ما که یک ساله پیدا نشده و فراریه و حالا هم میگن بیاین شکایتتون رو پس بگیرید میخوایم پرونده رو ببندیم.
  ادم وسوسه میشه بره دزدی!! یه سالی فراری باشی قضیه حله!!

 10. بابک :گفت

  مثل همیشه عالی بود.

 11. ayyoob110 :گفت

  من فید شما رو دنبال می کنم! دیدم یه اشکال هست در نگارش شما و اون رعایت نکردن شکل صحیح سجاوندی ست! یعنی شما قبل و بعد از علامتها، مثل علامت تعجب یا علامت سوال یا دو نقطه، فاصله می گذارید در صورتی که علامتها باید به کلمه قبل از خود چسبیده باشند و بعد فاصله گذاشته شود. این کامنت من از روی علاقه به وبلاگ شما بود نه از روی انتقاد یا اشکال تراشی موفق باشید.
  ———————————————————————————————-
  ممنونم از توجه شما … سعی میکنم رعایت کنم!

 12. فرهاد :گفت

  در بلاگ نیوز لینک داده شد .

 13. حسن شریفی :گفت

  دزد واقعی همون جناب سروان افندی پیزی بوده ، این دیوسا خیلی ک…کش هستند .

 14. emad :گفت

  ممنون
  حالا بلاخره اموال رو گرفتین؟

 15. اردلان. :گفت

  آیا براستی کسانی که خواهان قطع دست کسانی هستند که فقط قربانی فقر در جامعه بلا زده اسلامی هستند یک بار مزه فقر را چشیده اند و یا اشک پدر و مادرانی که درمانده از سیر کردن شکم فرزندانشان ؟,

  آیا مجرم مادر زاد متولد میشود و یا قربانی جامعه آنهم در سایه حکومت عدل اسلامی ؟,

  آیا در سی سال گذشته با قطع کردن دست و پا,گردن زدن,از کوه پرتاب کردن,سنگسار,چشم در آوردن و شکنجه و اعدام جامعه پاک و منزه و دیگر جرمی نیست ؟,

  آیا سینه چاکان قوانین ضد بشری رژیم یک بار خواستار دست قطع کردن آقازاده ها و وابستگانشان شده اند که خون ملت را میمکند ؟,

  متسفانه بجای علاج درد فقط تحجر و خشونت را ترویج میدهند خصوصا طرفداران قوانین ویرانگر و ضد انسانی در کشور,

  آیا نوع جرم چه یک سرقت برای شکم چه امثال شهرام جزایری ها در برابر قانون فرقی هم دارد که افراد وابسته در زندان هم در رفاه ولی قربانیان جامعه محکوم به قطع دست آنهم در هزاره جدید و در عصری که پزشکان در جهان در تلاشند تا اعضای ناقص بدن را ترمیم و یا پیوند بزنند و وای بر کشوری که پایه گذار کلیه میثاقهای جهانی جهت رفاه بشریت بوده,

  براستی درود بر این آزاد زن ایرانی که در دادگاه توحش اینگونه شجاعانه از حقوق سارق اموالش دفاع نموده و شرم بر کسانی که خواهان این قوانین ضد بشری برای هموطن خویشند,

  ای کاش کسانی که بجای درد اصلی جامعه و خواهان دست قطع کردن یک سارق ناچیز خواستار مجازات و قطع دست و پای مسولین را طلب میکردند نه قربانیان فقر و گرسنگی در کشور نفت خیز و ثروتمند ایران,

  دهها ميليون دلار کمک رژیم به سری لانكا برای برق رسانی!!!???,

  وزارت نيرو و انرژي سري لانكا اعلام كرد رژیم تهران براي برق رساني به مناطق دوردست روستايي در سري لانكا 65 ميليون دلار وام در اختيار اين كشور قرار مي دهد.

  به گزارش فارس به نقل از ديلي ميرور، وزارت نيرو و انرژي سري لانكا با انتشار بيانيه اي اعلام كرد ايران 65 ميليون دلار وام در اختيار اين كشور قرار مي دهد.

  اين وام براي برق رساني به مناطق دوردست روستايي در سري لانكا مصرف خواهد شد.

  بر اساس اين بيانيه يك كميته اي در سطح عالي تشكيل شده است تا بر چگونگي اجراي طرح برق رساني به مناطق روستايي نظارت داشته باشد.

  سفير جمهوری اسلامی در سري لانكا نيز گفت این وام با دوره بازپرداخت طولاني مدت و بر پايه روابط دوستانه ميان دو كشور در اختيار دولت سري لانكا قرار داده مي شود.

  به امید روزی نه چندان دور که هرگز شاهد چنین احکام ننگینی در مام میهن نباشیم و فقر در جامعه ریشه کن شود و هر شهروند ایرانی در سایه حکومتی ملی و قانونمند به آرمانهای انسانی زندگی کند,

  خداوند نگهدار ایران باد.

 16. میگن توئی عربستان همینجوریه. یارو هم هر چی می شه اول همون دستشو قطع می کنن. از کار اون زنه هم خیلی خوشم اومد. خیلی باید اراده داشته باشی که همچین چیزی رو توی همچین جوی بگی.

 17. امير :گفت

  حقوق بشر و امنيت هزينه دارد و رعايت حقوق بشر به همراه امنيت هزينه بيشتر.

  اينجا تو نيوزيلند كه ما زندگي مي‏كنيم حقوق يك پليس از يه استاد تازه كار دانشگاه بيشتره، اما در عوض پليسش كوچكترين قانون شكني نمي‏كنه! اين را نگفتم كه نقش اخلاق را نفي كنم! نيوزلندي‏ها اخلاقشون هم خيلي خوبه و به همين دليله كه حاضرا براي رعايت امنيت به همراه حقوق بشر مالياتهاي بالا بدن و در عوض يك جامعه متمدن داشته باشند هر چند اقتصادشون به دليل واقع شدن در نقطه‏اي پرت از جهان بين بيشتر كشورهاي پيشرفته ناچيز محسوب مي‏شه!

 18. ش :گفت

  جالب بود.
  بالاخره اموالتون رو گرفتین حالا؟
  دست اون بنده خدا رو زدند آیا؟
  ———————————————————————
  نصف اموالم رو تونستم بگیرم … دستی هم قطع نشد

 19. ش :گفت

  البته ماجرای فقهی قطع ید که می دونین، در شیعه کلی شرط و شروط داره که طرف فقیر نباشه چی نباشه. اینقدر شرط هاش زیاده، به سختی می شه موردی پیدا کرد که اعمال بشه.

 20. yasamin :گفت

  دزد خونه من قطعاً آشناست و من دلم میخواد فقط بدونم که کار کی بوده تا سایه شک و تردید از زندگیم برداشته بشه …اگه از من میخواست بیشتر از اون که برده بهش میدادم ولی اون ترجیح داد اعتماد منو از بین ببره و من ذهنم هر روز درگیر هست که چرا ؟

 21. عليرضا :گفت

  قطع يد کار وحشيانه اي است.
  ما در قانون براي دزدي تنبيه ديگري نداريم، جز عودت اموال.
  براي دزدي زندان وجود ندارد، مگر مواردي که به دلايل ديگر حکم جايگزين زندان بدهند.
  افراد مالباخته از روي خشم ميگويند دست قطع شود، ولي اگر بجاي آن طرف اموال را برگرداند و 10 سال اردوگاه کار اجباري برود بهتر نيست؟
  اگر پليس ما بجاي رشوه گيري و پيدا کردن دزد، از خانه ها نگهباني کند بهتر نيست؟

 22. mashti :گفت

  بابا چه ژان والژانی داره این مملکت .اوه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه
  تا حالا دیدین واسه یک دختر بد بخت بی سرپرست 7 نفر جمع بشن و 5/2 میلیون تومان با هزار زحمت جهیزیه تهیه کنن و یک شب یکی بیاد همش ببره !! مراسم عروسی به هم بخوره و داماد خودشو چس کنه که من نمیخوام و خسته شدم و … اگه متقاضی کمک هست به مدیریت بگه تا از طریق ایمیل کاسه گدایی پیش اونام ببریم.

 23. bishilepile :گفت

  مثل همیشه عالی

 24. elham :گفت

  خیلی جالب بود مرسی

 25. شادي خاچيکيان :گفت

  مشهدي عيد دو سال قبل دزد خونمونو زد اونم تو يه فرصت دو سه ساعته .

  طلاهاي من ، طلاهاي مادرم … يه لپ تاپ خيلي عالي و کلي پول نقد بردش .

  البته ما هيچ وقت بجز يه اطلاع رساني ساده به پليس نرفتيم مثه شما دنباله اموالمون .

  فداي سرمون و نوشه جونه اقا دزده .

  ولي در مورده اين قانون که بي ربط به اسلام هم نيستش بايد بگم جزو کثيف ترين قوانين اين عالم هستش و خب ترسي ندارم از مسلمون جماعت … مگه خوده اسلام کثيف نيست ؟

  گرچه من ديگه الان ميگم دين و ايدئولوژي کثيفه کلا . و آفرين به اون خانم . افرين به شما .

  بابا عجب رواني بازيي راه انداخته اين دين و قوانين ديني تو قوانين اساسي سرزمينه ايران .

  کي ميشه اخه اين انگل دين رو از ذهن مردم در بياريم و بگيم بابا خوشبختي و سعادت بشر ، خشنودي خداي بخشنده و نجات دهنده به همبستگي و همدلي و مهربوني ادم ها با هم هستش ؟

  کي ميخان اين ادما بفهمن ؟ کي ميخان بفهمن ؟ تا کي ميخان حقير و بدبخت و جاني و تو انزوا باشن ؟

 26. فهیمه :گفت

  خوب دزدی کرده ببرنش زندان دیگه چرا ناقصش کنن.

 27. mashti :گفت

  .سرکار خانم شادی خا چیکیان لطفا» آدرس منزلتان را بدهید تا ماهم به نوایی برسیم.این همه گذشت این همه ایثار این همه فضل واقعا» .
  خوب سرکار خانوم شما به حمد پروردگار سرسی تو سرا دارین ولی 2تا کانمت قبلی منو بخونین شاید دلتون بسوزه.

 28. شادي خاچيکيان :گفت

  آقاي عزيز ( mashti )

  من نه به کسي کمک ميکنم و نه کمک خواهم کرد تو ايران . بقوله معروف خلايق هر چه لايق … بشينين تا برق بيادش بعد بقيشو بخونين !

  اون دزد هم اگه بردش بنظره من از زرنگي زياديش بوده . کليم اون موقع گريه کردم ولي پدرم گفت براي اين چيزا گريه نکن .

  خيلي زودم ديدم راست ميگه چون همشم برگشت و بهترشم برگشت .

  بعدشم ؟ معلومه هر کسي دزدي به اموالش بزنه ناراحت ميشه ، چه غني چه فقير ولي دليلم نميشه ادم خودشم بياد بخاطره قانوني اساسا متولد شده از ايدئولوژي ديني ، وقتي مجرم به چنگال قانون اون سرزمين افتادش بگه بله قطع يد .

  خب اون ادم مجرمه ، جرمي مرتکب شده و دلايلش يا ميتونه زياده خواهي و خودخواهي خودش باشه ( براي دزد خونه هرگز ) و يا از روي ناچاري دست به اين جنايت زده باشه . در هر حال مجرمه و مجازاتي از ديد قانون براش در نظر گرفته ميشه .

  حالا يک قاضي محترم و تحصيل کرده ( با هر مقام و درجه و کيفيتي ) بگه قطه دستش و منم بعنوان شاکي بگم بله دستشو قطع کنيد .

  اگر بخاين فرضا منشور حقوق بشر رو تائيد کنين ( تو ايران اسلامي يعني کشک اين منشور که برگرفته از ايران باستان هست بخشيش )
  خواهشا ميشه بفرمائيد طبق همون منشور و قضاوتش که همه دنيا براش احترام و ارزش قائلن بجز تو ايران و چن تا کشور ، وقتي دستش قطع بشه آقا دزده ، چه فرقي تو جنايت کار بودن بينه من و قاضي و اون مجرم هستش ؟

  اگرم منشور حقوق بشر و امثالهم رو قبول ندارين اون بحث جدايي داره . باسمم محم نيستش .

  حالا اون منشور چي ميگه ؟ براي عدالت راستين و انسانيت و براي حقوق و احراز آزادي تمام ابنا بشر حقايقي رو متذکر شده و خب جنبه حقوقي ، فلسفي ، الهي ، انساني داره و خيلي حقايق مسلم ديگرو شامل ميشه .

  بعدشم مطمئن باشين ادرس خونمونم بهتون بدم هيچ کاري نميتونيد بکنيد .
  بعده اون دزدي اون لولو رو په په برد .

  اين جملتونم بين او دو تا خط منو ياده القاعده و سازمان هاي تروريستي اسلامي ميندازه … گرچه طنز گونه هستش ولي خواهشا حداقل بخاطره خودتون اينجوري نحرفين . حرفيدينم بازم محم نيستش …

  ================
  اگه به منه قبل از اینکه دستشو بخوان قطع کنن باید دستاشو به دیوار بزارن و …. بعد قطع ید اونم از گردن ((:
  ================

 29. درسته که مجازات هایی مثه قطع ید و اعدام هست..اما این دلیل نمی شه که اولین یا آخرین راه مجازات برای دزدان یا قاتلین باشه..اونم تو این سن با این وضعیت فقر فرهنگی که ریشه اش رو باید قطع یا اعدام کرد!!..تصور کن..با این حال پس همه جامعه یا باید ناقص بشن یا اعدام بشن!!..
  من فکر می کنم در اجرای دستورات اسلامی یا اغراق شده یا داره سواستفاده می شه!!!..و این که همه به جای حل کردن ریشه ها که باعث این بحران ها شده دارن ساقه ها و شاخه هایی رو قطع می کنن که بازم خواهند رویید!!!..
  🙂

 30. دوشیزه شین :گفت

  😦

 31. mashti :گفت

  سرکار خانم خاچیکیان
  سلام.
  کاش کامنت اولیمو نمیخوندین از خجالت مردم البته طنز بود ولی از همه عذر میخوام جو گرفتم.
  حرفاتون برای من کمی سنگین بود و درکش سخت ولیمنشور حقوق بشر در کل دنیا فقط برای محاسبه شکست نور خوبه.
  اسم کشورهایی که این منشور رعایت نمیشه رو فرمودید کاش اسم کشورهایی که رعایت میشه رو هم میگفتید.
  آیا هر کسی نیاز داشت باید بره دزدی یا سهمشو از مال مردم بگیره؟؟
  وسایل منزل شما احتمالا» برای یک عمر یک نفر کافی بوده ولی فکر میکنین اونجا آخرین محل بوده ؟ کاش ابتدای کامنت 3(نه انتها) و24 میخوندین و نظرتونو میگفتین.
  بازم از اشتباهی که کردم از همه عذر میخوام سعی میکنم دیگه کامنتی توی هیچ مطلبی نذارم البته توی پست بعدی گذاشتم ولی قبل از اینکه جواب شمارو بخونم بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s