اقا خیلی از ماها خرابیم … عین سیبای گندیده توی جعبه !

در دوره تختی خدابیامرز کشتی گیر ها برای مسابقه به یه کشور که فکر میکنم فنلاند بوده رفتند ! یه روز همه کشتی گیر ها خوش تیپ و کت و شلوار پوشیده با یه دستمال سفید سر جیب کتشون توی خیابون راه میرفتن که یکی از همراهان تختی اب دهن خودش رو روی زمین میندازه ! یکی از اهالی اون شهر این حرکت رو میبینه و جلو میاد دستمال سفید رو از توی جیب اون کشتی گیر در میاره و اب دهن رو از روی زمین پاک میکنه و دستمال کثیف رو هم توی سطل زباله میندازه ! کشتی گیر ها از دیدن این حرکت اون فرد خارجی خیلی شرمنده میشن !

دیشب هم یکی از کسبه تعریف میکرد که توی بانکوک چون فیلتر سیگارش رو روی زمین انداخته پلیس جلوش رو گرفته و به پول خودمون بیست و چهار هزار تومن جریمه شده ! یکی دیگه از دوستان هم از سفرش به چین میگفت و اینکه وقتی برای بازدید از یک کارخونه رفته در موقع بازدید یک نفر از این کارگر های چینی سرش رو هم بالا نکرده و حتی برای یک دقیقه دست از کار نکشیدن و چنون سرگرم کار بودن که انگار هیچ چی رو نمیبینن !

اونوخ خیلی ها میگن چرا چین دنیا رو با محصولاتش قبضه کرده ! چرا مثلا تایلند و سنگاپور قطب توریستی شده و اینقدر زیباست یا چرا کشور های اروپایی پیشرفته هستن ! بابا والله اونا هم عین ما ادمایی یک سر دوگوش هستن و روی دوتا پا راه میرن ! والله ما اگه از اونا باهوش تر نباشیم کم هوش تر نیستیم ! اما خیلی از ماها جنسمون خرابه ! اخه چه توقعی از ما که همش اینور اونور تف میندازیم واخلاط بینیمون رو میاریم تو دهنمون و پرت میکنیم روی زمین ! چه توقعی از ما که بچه هامون رو کنار خیابون سرپا میگیریم تا خیر سرمون بشاشن ! یا بعضی راننده تاکسی ها توی ماشین زیپ شلوار رو میکشن پایین و توی شیشه میشاشن بعد خالی میکنن تو خیابون و شیشه رو میشورن برای دفعه بعد !

چه توقعی از ما که زباله ساز های متحرکیم و هی فرت و فرت تخمه و ات و اشغال میخوریم و اشغالاش رو روی زمین میریزیم ! چه توقعی از ما که بعضی کارگرامون ترجیح میدن بیشتر ساعات کاریشون رو توی مستراح یا ابدار خونه بگذرونن ! طرف میبینی توی خونش نماز نمیخونه اما تو کارخونه برای فرار از کار نماز جعفر طیار میخونه ! ای بزنه به کمرت اون نماز ! اقا خیلی از ماها خرابیم … عین سیبای گندیده توی جعبه که چار تا سیب سالم رو هم خراب میکنن ! با یه جعبه سیب گندیده چجوری میخوایم کشور نمونه داشته باشیم الله و اعلم !

Advertisements
این نوشته در جامعه ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

11 پاسخ برای اقا خیلی از ماها خرابیم … عین سیبای گندیده توی جعبه !

 1. moslem :گفت

  ما باید یاد بگیریم که جو گیر نشویم…
  شما هم سعی کن اینقدر پسیمیستیک با ایران و ایرانی برخورد نکنی…
  خیلی از آن چینی ها و فنلاندیها و غیره و غیره هم در مقابل بعضی ما ایرانیها هیچی نیستند. من با اینها زندگی دارم میکنم…

  ما اگر عقبیم دلیلش اینه که هرکداممان به حق و حقوقمان راضی نیستیم و میخواهیم شاه باشیم….
  برای همین مدیریت را مختل میکنیم در سیستم مملکتیمان
  هر کس در هر زمینه ای میشه متخصص و اظهار نظرمیکنه هیچ شناختی رویش نداره و با این کار کار چهار نفر را هم که تخصص دارند را زیر سوال میبره و یک عده هم به به و چهچه راه میاندازند و نتیجه اش میشه خرابکاری تیم فوتبال ایران در جام جهانی 2006
  تقصیر کی بود …از بر بچه هایی فوتبالیستی که بدون هیچ بازی تدارکاتی راهی جام جهانی میشوند چه توقع میشه داشت…
  رییس فدراسیون هم مقصر نبود…. مشکل سو مدیریت غیرمستقیم آقای ریاست جمهور فعلی است که با چسبیدن بیمورد به حق مسلم انرژی هسته ای ایران را در ورطه ی تحریم قرار داده و هیچ تیمی نیست که اجازه داشته باشه با ایران بازی کنه جز لبنان و فلسطین و بوسنی هرزگوین….
  این یک نمونه مدیریت غلط است.
  ما مردم خودمان باعث شدیم که با یک مدیریت اجتماعی صحیح خاتمی بیاید و چند وقتی وضع مملکت را با همه ی چوب هایی که لای چرخش گذاشتند بهتر کنه ….
  بعدش زیر فشار و قتلهای زنجیره ای و شکنجه کم آوردیم و عقب کشیدیم و نتیجه اش این شد که دوباره وضع برگشت به حال اول…

  سیستم فرهنگی ما در ایران از نطفه ایراد دارد و از خانواده سیستم قدرتی هرمی در نظر گرفته میشود با راس پدر و بقیه حرفشان کشک است یا چیزی در این حد…
  در ابعاد بزرگتر هم وقتی در شعور باطن مان اینطور جا افتاده که یک نفر حرف بزند و دیگران خفه شوند همین میشود که الان هستیم….
  اگر میخواهیم پیشرفت بکنیم باید:
  1- شروع کنیم و در خانواده ها حتی بچه و زن هم بتوانند حرف بزنند و در تصمیمگیری ها شریک باشند

  2- خالک زنک بازی و اظهار نظرهای غیری تخصصی و کشکی را موقوف کنیم و در جامعه هر کس غیر متخصص خودش را متخصص جا زد جریمه های سنگین بگذاریم که دیگر کسی هوس اشتباهی انتخاب شدن و حرف نسنجیده و غیر تخصصی زدن را از سرش بیرون کند – اگر کسی که متخصص است طرحی میدهد و حرفی میزند و دیگران که اهل فن هستند تایید کردند. مردم عادی هم اجرا کنند

  3- بفکر همدیگر باشیم و همدیگر را دوست بداریم و از هم دور نباشیم…
  .
  .
  .

 2. moslem :گفت

  آخرش اینه که دنیای دور و برمان را درست ببینیم و اینقدر کورکورانه سنگ خودمان را به سینه نزنیم….

  بنظر من همه مردم دنیا و همسایه های ما هم همانقدر که ما حق زندگی کردن داریم حق دارند و ما نباید همه چیز را برای خودمان بخواهیم…
  ما ایرانیان یا خیلی خود خواهیم یا خیلی فداکار
  بابا وسطی هم هست …. نه بی حساب خود خواهی کنیم و نه بیحساب خودمان را فدای چتربازان کنیم که نه لیاقت دارند و نه قدر فداکاری را میدانند…. آخرش هم یک وصله به آدم فدارکار میچسبانند که این بود وآن
  نمیگویند نمیخواست که مثل ما خود خواه باشد

  مثل خوبی داریم که مارا نشان میدهد : دیگی که باری من نمیجوشد سر سگ تویش بجوشد…
  حالا همین میشود که یک عده مان توی خارجه توی پر قو هستند بو ما داریم آبگوشت سر سگی را که برایمان پخته اند را میخوریم…

  غیر از این است…!

  اگر نه بیایید عوض کنیم فکر و روش برخوردهای اجتماعیمان را و به حقوق هم احترام بگذاریم و همدیگر را بی توقع کمک کنیم … جای دور نمیرود به همین جا میرسیم که کشورهای پیشرفته رسیدند…
  .
  .
  .

 3. arsalan :گفت

  داستان از آنجا آغاز گشت كه براي پاسخ به نفس اماره و خواست هاي دنيوي نياز به وام داشتم و مدتي در پي آن بودم.
  به همه بانك هاي معتبر و نيمه معتبر و غير انتفاعي و قرض الحسنه و خيريه و بنياد ازدواج و توسعه صادرات و حمايت از كارآفرينان و مراكز پشتيباني از سرمايه گزاران مخاطره جو و غيره سر كشيدم و پاسخ هائي دريافت كردم .

  بانك مسكن: آقاجان سپرده بگذار براي شش ماه معادل سپرده وام ميدهيم . گفتم كه ولي من حالا ميخواهم گفت: اين كه ميگويم در صورت تصويب بسته پيشنهادي بانك مركزي است همين كه گفتم فقط براي ساخت مسكن است و ديگر هيچ.

  بانك كارآفرين: وام ميدهيم با نرخ 24 درصد براي سه ماه قابل تمديد هم هست ولي تا بسته پيشتهادي تصويب نشود راه ديگري نيست

  بانك پارسيان: اين مدارك را آماده كن سند گرو بگذار برات يك وام تعمير تا 50 تا جور ميكنم 24 درصد يكي دو در صد هم بالا تر ميشه . يك مرتبه رئيس بانك ظاهر شد و گفت آقاي كارمند قولي به مردم نده ما كه بنگاه خيريه نيستيم البته بسته به دستور مقامات دارد تا بسته تصويب نشود كه كار جدي نميتوانيم بكنيم .

  بانك اقتصاد نوين : خيلي محترمانه همين حرف ها را زد نرخ 24 است ولي دستور هنوز نرسيده

  بانك ملي و صادرات و تجارت و رفاه …… سر زدم و داستان همين بود بلكه بد تر انگار نه انگار كه اينها بانك هستند.

  راديو را گوش ميدادم تا با دلي دلي آن غم هايم را فراموش كنم صداي يكي از مقامات را شنيدم كه ميگفت چه كسي از قول من ميگويد بهره بانكي 10 درصد است بايد كمتر باشد بايد مشكلات مردم را درك كنيد جلوي هر سو استفاده را ميگيرم

  يادم ميآيد پنجاه سال پيش ، در شهر ما يك يهودي بود كه صرافي داشت و من كه بچه بودم آنقدر در باب نزول خور بودن او شنيده بودم كه از مقابل مغازه اش با ترس رد ميشدم. خودش ميگفت كه كار مردم را راه مي اندازد و مورد لعن و نفرين همه بود و هر كس نياز جدي داشت با طلائي چيزي كه به گرو ميگذاشت پول نزولي دريافت ميكرد البته به 24 درصد هرگز نميرسيد.

 4. torghabeh :گفت

  از شما بعیدبود مسعود خان ! به قول خودما «بیزر ای انرجی هسته ای بسته ای راه که اوفتاد ه مه چی دوروس م شه تازشم ای که چیزی نیستک ی ک بنده خودایی موگوفت رفتوم به 2 بی وبیچش ی ک اشقاله اونداخته رو زیمین ….بعد اونا که تو عالم خودشابودن دیدن که ی ک خاری جیکی ا مد و اشغال بیچی اوناره ورداشت و انداخت تو سطل زوباله بعد مگه ما به خودما امدم دیدم که ایشتو کاره کرد ایی حالایم فکر دستندر کاران امر فرهنگ سازی مشغول ی ک کارای مهمتریه جانم بیشه که مانیبیشم و ببینم…..
  ………………………………………………………………………….
  مگم طرقبه چی عجب تو خنه ماره منور کردی یره … یادش بخیر قهوه خنه حسین کل دوره فلکه …یادش بخیر نون شیرمالای طرقبه … یادش بخیر او ادمای قدیم طرقبه ! حالا همه شا چسان فسانی رفتن ! هی ماشینای مدل بالا سوار مرن چسی مین ! اخ چقد دلم مخه الان برم رو کله خر … یا ته شخ کون ‍! دلم مخه برم سربرق سیب بخورم … یا برم ته رودخته اواز شوش گوش کنم !

 5. كائوچيو :گفت

  مشكل از اوني نيست كه ميخواد سوار بشه, مشكل از اونيه كه ميزاره سوارش بشن

 6. ارتباط :گفت

  بکاریم نهالی سر هر پیچ کلام …
  خوشحالم که وبلاگ شما رو اگرچه به صورت کاملا تصادفی ، پیدا کردم . واقعا وبلاگ جالبی دارید .
  خیلی تمایل به تبادل لینک با شما رو دارم . دوست دارم لینکتون رو تو سایتم داشته باشم تا هر وقت هم خودم و هم بازدید کننده هام دلمون خواست بتونیم بهت سر بزنیم .
  اگه مایل به تبادل لینک باشی دوست دارم سایت من رو با نام
  ۩۞۩صحنه دارترین فیلم سال۩۞۩ لینک کنی . و حتما به من اطلاع بده که وبلاگ تو رو با چه نامی لینک کنم .
  ارتباط

 7. سلام دایی .
  بسیار عالی بود .
  اگر میشه از این پست های فرهنگی بیشتر بنویس ، نمی دونی وقتی این مسائل رو در سطح جامعه میبینم چقدر ناراحت میشم . به عنوان مثال : همین مشهد خودمون : سر هر چهارراهی که میری میبینی ماشینا پشت چراغ قرمز که ایستادن با بدبختی صبر می کنند تا چراغ سبز بشه و هر چی که از زمان شمارش معکوس میگذره ماشین ها یواش یواش میان جلو انگار که چی کار فوری دارند و چقدر وقتشون ارزشمنده ! رعایت خط عابر پیاده رو هم که نمی کنند ، بدبخت عابر پیاده باید از لابه لای ماشینا با هزار بدبختی و مارپیچ رفتن عبور کنه . البته ناگفته نمونه از این طرف هم عابرین پیاده به هیچ وجه به این مسئله دقت ندارن که بابا صبر کن چراغ سبز شه بعدا برو اون راننده بدبخت هم کلی پشت چراغ صبر کرده حالا که میخواد بره عین یه بزغاله جلوش سبز میشه ….

  =========

  * البته این مثالی که من زدم شاید هیچ ارتباطی با پست شما نداشت اما یک مسئله ای بود که در جامعه ما اصلا بهش توجه نمیشه .

  =========

  ** پی نوشت : دایی جون خیلی دوست دارم ، فقط حیف که این ترم خیلی سرم شلوغه و نمی تونم زیاد بیام پیشت 😉
  ……………………………………………………………………………………………………
  چاکر دایی
  ما اگه مشکلات اجتماعی فرهنگیمون حل بشه سیاستمون هم حل میشه …
  دایی جان درست رو بخون … اره دایی … دل به دل راه داره 🙂

 8. سیروس :گفت

  کامنت تو زیر لینک عرفان دیدم اول فکر کردم میخوای یکم بقیه اروم بشن بعد دیدم نه بابا شما هم با رفیق اریو عضو فراکسیون عقل کل ها شدی برای همون زبونت بسته شده البته دیده بودم خیلی ادمها رو که همیشه در مرور زمان تغییر می کنن ولی در مورد شما همچین فکری نمی کردم ولی چه میشه کرد ادم ه زود تغییر می کنه و با دوستان روی اونها تاثیر جدید می گذاره و باعث تغییر در اونها میشه این رو بدون نه تو و نه اریو و نه هیچ کاربر دیگه این حق رو نداره خودشو عقل کل بقیه کاربران بالاترین بدون ه اگه این چنین بود بهتره تمام حساب های بالاترین مسدود بشه و شما چند نفر زور نشان با نقاب خود بالاترین رو در دست بگیرید البته در تعجب از احسان موافق همیشه دیده خوبی نسب به اون داشتم بچه مسلمون ولی ایشون هم با دوستان که بعضی ها حتی خدا رو انکار می کنن همکاری کرده خیلی روزا به این مثل ادم اگه نمیره همه چیز رو به چشم خودش می بینه
  و حالا همین حکایت ه شما چند نفره
  ………………………………………………………………………………………………….
  سلام
  من اصلا جایی ادعای عقل کل بودن نکردم سیروس جان … دید من هم با شما به قضایا فرق میکنه ! من گفتنی ها رو توی همون چند خط گفتم که ظاهرا شما متوجه نشدی … !

 9. sisilious :گفت

  بالاخره بايد از يه جا شروع كرد….از خودمون…

 10. سیروس :گفت

  در مورد ان پدر زن خودمان اریون برزن عزیز هم به همینطور اریو جان چه کنیم اگر شما نبودی کی به ما دخترش رو میداد و احسان موافق اون رفیق موافق چاکریم یا حق

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s