افتابه لگن هفت دست ! شام و ناهار هیچی …!

یه عده از ماها فقط عادت کردیم به گذشته افتخار کنیم ! هی باد به غبغبمون بندازیم و بگیم ایرانی ها ال کردن …! ایرانی ها بل کردن … ! هی از داریوش و کورش و خشایارشا بگیم ! هی به فردوسی و حافظ و سعدی و مولانا بنازیم ! فقط بلدیم افتخارات گذشته رو بلغور کنیم و دست به خود ارضایی بزنیم ! یه نگاهی به خودمون نمیندازیم و نمیگیم که الان باید به چی افتخار کنیم ؟ جایگاه ما الان در دنیا چیه …؟  حکایت ما همون حکایت افتابه لگن هفت دست … شام و ناهار هیچیه ! اگه تونستیم شکممون رو با افتابه لگن سیر کنیم با لاس زدن با افتخارات گذشته هم میتونیم اینده رو بسازیم !
 
  من ترجیح میدادم اجدادم دزدان دریایی بودن ! یا وحشی های ادمخوار … یا حتی حروم زاده های بی اصل و نصب اما الان در اوج افتخار بودم ! مملکتم پیشرفته بود ! در همه زمینه ها … فرهنگ و ادب … علم و تکنولوژی ! خودمون هم ادم بودیم ! نه اینکه مردرندی و پدر سوختگی و دروغگویی و تقلب سر لوحه زندگیمون باشه و هی از تاریخ کهن کشورمون دم بزنیم !

 با ادمایی عین ما که به جای مغزمون شکم و زیر شکممون پیش فعالی داره و تازه وقتی هم که مغزمون رو به کار میندازیم فقط در راه تقلب و پدر سوختگیه راه به جایی نمیبریم ! ما حتی تکنو لوژی رو هم در خدمت تقلب در اوردیم ! وقتی که دو شطرنج‌باز ایرانی به خاطر تقلب از امارات اخراج میشن چی بجز شرمندگی باقی میمونه ؟ سفرای متفکر ورزشی ما با این تقلب کیش و مات شخصیتی شدند در عرصه بین المللی و مثل همیشه بی ابروییش نصیب ما شد ! کی میخوایم درست بشیم ما ؟ ………….. کی ؟

Advertisements
این نوشته در جامعه ارسال شده و با , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

23 پاسخ برای افتابه لگن هفت دست ! شام و ناهار هیچی …!

 1. آرش :گفت

  با همه ی حرفات موافقم و اینجور مواقع فقط سکوت می کنم !

  فقط یه چیزی ؛ یه غلط املایی رایج داری شاتوت جان ؛ خشایارشا ؛ نه خشایار شاه !

 2. AdAd :گفت

  Baba to digeh ki hasti, damet garm…
  Jedi gol gofti.

 3. گجمو2 :گفت

  با این پستت منی که دم از پیری و پیرمردی می زنم، با چند حرکت کیش و مات کردی،دیگران رو نمیدونم.

 4. arash :گفت

  یادمه برنامه Ice break تو شرکت ما واسه تازه واردها از کشورهای دیگه بود،منم شورع کردم از تاریخمون گفنم بعد از کلی حرف زدن یکی از همکارام که تا 5 دقیقه قبلش فکر می کرد ایران همون عراق و یا شاید افغانستانه ازم پرسید خوب حالا به این همه تاریخ و منشور حقوق بشر الان کچا هستید!!!
  این در حالی بود که یه کره ای فقط در مورد کشورش در 30 سال گذشته صحبت کرد و یه هندی فقط در مورد 17 سال گذشتش و بنظر همه خیلی جالب می یومد که چطور در این مدت کوتاه از یه کشور مغروض بین المللی به حدی رسیدن که شرکتهای آمریکایی و انگلیسی رو می خرن.

  در ضمن می خواستم بگم وبلاگ قشنگی داری ،
  مخصوصا من این خلاصه نویستو خیلی دوست دارم

 5. 1architect :گفت

  شاتوت جان سلام.
  آقا يه زحمتي مي كشي هواي اين 3 -4 تا لينك آخره ما رو داشته باشي. اينقدر بالاترين شلوغ شذه كه تا لينك مي ذاري سريع مي ره تو صفحه هاي تويي و غيب مي‌شه. به نظرم چيزاي بدي نباشن. يه هديه هم واسه دوستا تو سايت گذاشتم. اگه مايل بودي تلفنتو اي ميل كن تا واست بفرستم. جسارت منو ببخش

 6. Kami Bato :گفت

  سخنراني دكتر نيلي در كنفرانس ملي بهره‌وري پارسال (86) پر محتوي‌ترين سخنراني‌اي بود كه تا بحال از يه آدم ايراني شنيده بودم. يكي از اساسي‌ترين حرفاش هم همين بود كه شما گفتي، كه ما ايراني‌ها عادت كرديم كه فكر كنيم ابرقدرت جهانيم، يه زماني بوديم اما هنوز فكر مي‌كنيم كه هستيم.
  به خدا اگر ايران تاريخ و نفت نداشت الان خيلي خوشبخت بوديم.

 7. كاسپر :گفت

  شطرنج بازا يكي از نمونه هاي كوچيكشه
  مملكت هيج جاش درست نيست
  خدا آخر و عاقبتمون رو به خير كنه

 8. هاشم :گفت

  یاد اسم یک کتاب افتادم : « ما چگونه ما شدیم » … نظریه های جالبی داره در مورد علل ریشه های عقب ماندگی در ایران .

 9. delzadeh :گفت

  از بزرگتراشون یاد گرفتن!

 10. alireza :گفت

  یک بخش این چیزی که می گی مربوط میشه به اینکه ما از حالمئن خبر نداریم. شاعرهای الآن کین؟ فیلمسازامون؟کیا دارن فرهنگ مارو میسازن؟
  کی میدونه ؟ وقتی رضا عابدینی (طراح گرافیک) جایزه ی پرنس کلاس رو گرفت که یک چیزی توی مایه های یک عمر فعالیت هنریه حتی توی اخبار علمی فرهنگی و هنری نگفتن. اونوقت یک نفر میره 4 تاا کشتی میگره بعد میشه اسطوره فلانی! هردوشون مهمن اما فرنگو کی می سازه؟ وقتی فرهنگ سازی فیلتر میشه ، وقتی هنر فیلتر میشه ، تاتر ، سینما ، موسیقی ، و … نتیجش می شن اون شطرنج بازها که از توی همین مردم در اومدن…

 11. امین ثابتی :گفت

  آی حرف دل من را زدی. دستت درد نکند. امروزه تمام کشورهایی که دارای تمدن غنی بوده‌اند به فاک عظما رفته‌اند. از مصر و چین بگیر تا ایران و یونان و ایتالیا. علتش هم این است که مردمان این کشورها هنوز در آن دوران زندگی می‌کنند و حال خود را رها کرده‌اند.

 12. hossein :گفت

  kheili bahali be jooone masoud 😉

 13. hydra691 :گفت

  دوپینگ رضا زاده و تبلیغش برای عربها رو هم به این بی آبرویی اضافه کن

 14. علی :گفت

  مرسی، گل گفتی

  همش منتظریم که یه جایی چند تا کاسه وکوزه پیدا بشه تا دم از تمدن پیشدادیان و خامنشیان و….. اینا بزنیم! معمولا بچه ها به خاطر ضعف و کوتاهی افق دیدشون قلمدوش باباهاشون وایمسن.
  من الان همین معضلو دارم. آمریکای لاتین هستم. ولی خدا وکیلی توی خودت که کم میاری ،یه چند تا عکس اعدام و شلاق و اینا رو که به رخت میکشن ، اون موقعست که میگم بابا ما کارمون درسته. آخه شما چرا اشتباه میکنین اینقدر؟ این عکسا مال IRAQ هستش نه IRAN !! و از اون جاییکه اکثرا قاطی میکنن و فکر میکنن ما عربیم! یارو میگه AH OK و قصر در میریم. بابا این عراق اگه نبود که این پنج دهم میلیگرم آبرو مونم اینجاها رفته بود.عموشاتوت عزیز گفتنی زیاده ولی …….

 15. veruni :گفت

  دوست خوبم سلام
  مطلبت رو خوندم ، این درد تمام جوانهای ایران امروز ماست و واقعیتیست که نمیشه انکارش کرد . همه این رو می دونند ولی چاره کار چیست ؟
  برای اینکه از این مصیبت رهاشیم باید اول خودمون رو اصلاح کنیم ، باید اول از من ها شروع کنیم تا به ما برسیم.
  متاسفانه ما ایرانی ها دچار یک نوع خودخواهی محض شدیم که حاضر نیستیم حتی تغییری در رفتار و عملکرد خودمون بدیم (تنبل شدیم) همش پی این هستیم که یکی ظهور کنه و همه چی رو برامون درست کنه . این هرگز انفاق نخواهد افتاد . اگر هر کدوم از ما یه نگاهی به رفتار و عمل کرد خودمون بندازیم نقاط ضعف و ایرادهای فراوانی داریم که با اصلاح اونها وضع زندگی و شرایط محیطیمون به شدت دگرگون خواهد شد. مسبب تمام این شوربختی ها خودمونیم هیچ کس با ما دشمن نیست و هیچ کس توان این رو نداره که ما رو به رذیلت و بدبختی و بیچارگی بندازه تا وقتی که ما خودمون این اجازه رو به اونها ندیم. با مثال کوچکی ادامه میدم همه ما می دونیم که دبی کجاست و بیشتر ما هم از نزدیک اونجا رو دیدیم اونجا مال عربهاست همونهایی که تا چندی پیش ….. سواحل اونجا رو مقایسه کنید با سواحل شمال ایران ، مکانی تمیز و زیبا با مکانی پر از زباله و کثیفی خوب مسبب این همه نازیبایی کیست ؟ آیا باز هم دست استکبار جهانی در کاره. نه ما خودمون باعث این امر شدیم .کاری که به سادگی میشد مانعش شد اگه فقط یک مقدار دست از کاهلی برمیداشتیم .
  حرف در این باره زیاده و مجال کم باشد که روزی ما هم اصلاح شویم.
  ممنون از مطلبت

 16. هادی :گفت

  سلام
  گفتند یک غلط داری اون هم خشایارشا من عرض می کنم دوتا یکی هم ناهار نه نهار !!!!!!

 17. بازتاب: کوروش تو بخواب؛ ما هم خوابیم… « پلنگ صورتی : شبیه خودم

 18. در همین رابطه مطلب کوتاهی به رشتۀ تحریر درآوردیم که پیشنهاد می کنیم مطالعه فرمایید:
  http://pinkpan.wordpress.com/2008/04/14/kourosh/

 19. sa :گفت

  bish faAl na pish
  overactive

 20. سارا :گفت

  شاتوت جان
  همانطور که نظر منفی تو را در لینک سالمم دیدم، رای های مثبت تو را هم دیدم. من به تو کاملاً حق می دهم که آن سه نظر و سه منفی را در سه لینک تصحیح نشده ام بگذاری. می دانم که این کار را از روی عداوت انجام ندادی. من به دموکراسی اعتقاد دارم و درست است که کشورمان در چنگال استبداد هست ولی حداقل دموکراسی بالاترین را که می توانیم تمرین کنیم. هم آرای مثبت تو هم آرای منفی برایم ارزش دارند.
  موفق و پیروز باشی

 21. استاد حسین ترمه چی، از افتخارات هنر ایران و مشهد؛ که متاسفانه قدرش را ندانستیم؛ نه فقط متولیان حکومتی بلکه حداقل به عنوان «یک مشهدی».

  ×استاد حسین ترمه چی (بم: شکوه ماندگار): http://termechi.blogfa.com/
  ×سایت شخصی استاد حسین ترمه چی: http://www.master-termehchi.com/
  ×آثار نقاشی استاد حسین ترمه چی: http://my.opera.com/termechi/albums
  ×بم: شکوه ماندگار (ح. الله وردی): http://www.esnips.com/web/termechi

 22. Ava :گفت

  Hala mikhay shomaram yehooo shore hossieni nagire jav gir beshi, avalan.Saniyan khob man ta ye jayi ghabol daram harfeto vali ba khyli jahash mokhalefam , in chiye in roza mod shode ke bikhiyal gozashte o in harfa torokhoda aval rosh ye kam fek konid badd begid . dar har sorat khaste nabashid

 23. شادي خاچيکيان :گفت

  براي درست شدن هيچ وقت

  اين سرزمين از هزار و چهارصد سال قبل زماني که به اونچه خداوند با توجه به ذات و روح و جسمشون براشون نازل کرده بود پشت کردن ، همون موقع که به مصلحت خدا که براي هر قومي ديني و پيام اوره صلح و دوستيي برگزيده بود خيانت کردن ، نفرين شد و به فلاکت ابدي محکوم هست .

  اونا به پيام آوره گفتار و کردار و پندار نيک خيانت کردن و تمام کساني که روي اين خاک قدم بذارن محکومن بدونه وجود اين سه زندگي بکنن و بميرن و پيش از مرگ شاهد باشن بر اونچه گذشت و پاره پاره کرد اين خاک رو و همچنان تا قهقرا ادامه خواهد داشت …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s